• Посилання скопійовано

Особливості бухобліку виставкових стендів

Підприємство виготовлятиме виставкові стенди (через підрядника), вартість яких коливатиметься в межах від 1 тис. до 10 тис. грн. Стенди встановлюватимуть на безоплатній основі в магазинах за окремим договором, в маркетингових цілях. Які особливості бухобліку стендів?

Розглядаємо варіант, коли стенди передаються магазинам без переходу права власності на них. Тобто, стенди так і залишаються на балансі підприємства. Адже якщо стенди передати безоплатно у власність магазину, з точки зору бухобліку їх вартість відразу списується на витрати: Дт 93 Кт 209. Поряд з цим, якщо підприємство є платником ПДВ, потрібно буде нарахувати ПДВ на таку передачу: Дт 93 Кт 641. Це всі бухгалтерські записи для такої ситуації.

Отже, далі розглядаємо варіант, коли стенди залишаються на балансі підприємства, а в магазинах тільки розміщаються безоплатно. Фактично магазин їх безоплатно у себе зберігає.

 

МШП

Якщо стенди планується використовувати не більше одного року, в бухгалтерському обліку їх обліковують у складі МШП (малоцінних та швидкозношуваних предметів) (див. п. 6 П(С)БО 9). Причому незалежно від вартості. Тобто, роль грає тільки очікуваний строк служби стендів.

В бухгалтерському обліку отримані від підрядника виготовлені стенди відображаються на рахунку 22: Дт 22 Кт 631.

Оплата підряднику: Дт 631 Кт 311.

Передача стендів для встановлення в магазині – це їх передача в експлуатацію. Відповідно до п. 23 П(С)БО 9 «Запаси» вартість переданих в експлуатацію МШП списується з балансу з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання: Дт 93 Кт 22.

Тобто в момент передачі до магазину і встановлення вартість стендів списують на витрати на збут. Але поряд з цим до моменту фактичного їх списання стенди обліковують у кількісному виді у відповідній відомості.

Після того, як стенди стали непридатними до експлуатації, їх списують за актом, роблячи списання кількості у наведеній вище відомості.

 

МНМА

Якщо строк служби стендів більше року і їх вартість менше встановленої підприємством вартісної ознаки предметів, що входять до складу МНМА, такі стенди обліковують у складі МНМА (див. п. 4, п. 5.2 П(С)БО 7). Наприклад, така вартісна межа для основних засобів з точки зору оподаткування – 20 000 грн. (див. пп. 14.1.138 ПКУ). Таким чином, якщо підприємство орієнтуватиметься на норми ПКУ, воно може встановити вартісну ознаку 20 000 грн. Виходить, якщо вартість стендів до 10 000 грн, що менше вартісної ознаки, стенди обліковують у складі МНМА.

Їх отримання від підрядника: Дт 153 Кт 631.

Оплата підряднику: Дт 631 Кт 311.

Далі за Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1) стенди передаються до магазину і там встановлюються: Дт 112 Кт 153. 

Після цього починає нараховуватися амортизація стендів: Дт 93 Кт 132. Може застосовуватися прямолінійний чи виробничий метод амортизації  (див. п. 27 П(С)БО 7). Або методи:

  • 50/50 (у першому місяці використання нараховується амортизація 50% вартості стенда і в місяці його списання інші 50%), або
  • 100% (у першому місяці використання 100% вартості стенда).

Після того, як стенди стануть непридатними до використання, їх списують за актом: Дт 132 Кт 112 – на суму нарахованого зносу;

  • Дт 976 Кт 112 – залишкова вартість (якщо вона є).

 

ОЗ

Якщо строк служби стендів більше року і їх вартість більше встановленої підприємством вартісної ознаки предметів, що входять до складу МНМА, такі стенди обліковують у складі ОЗ.

Наприклад, підприємство встановило таку ознаку в розмірі 6 000 грн. Таким чином, все, що вище цієї ознаки, обліковують як ОЗ.

Особливості обліку майже такі самі, як і МНМА.

  • Дт 152 Кт 631 – придбали стенди (ОЗ).
  • Дт 106 Кт 152 – передано стенди до магазину і встановлено там.
  • Далі амортизація: Дт 93 Кт 131.
  • Списання (ліквідація) стендів: Дт 131 Кт 106 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 976 Кт 106 – на залишкову вартість (якщо вона є).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025756
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545