• Посилання скопійовано

Як організувати облік, якщо одні й ті ж ТМЦ можуть бути використані як товари або як запаси?

Підприємство продає матеріали, які обліковуються на рахунку 20. В 1С дохід на субрахунку 712, собівартість на 943. При формуванні в 1С звіту про фінрезультати ці доходи і витрати потрапляють до інших доходів і інших витрат. Але для підприємства це є товарами для перепродажу, проте часто ідентичні матеріали потрібно списувати і на собівартість послуг. Як організувати облік, щоб правильно формувався звіт про фінрезультати?

У даному випадку проблема в тому, що одна і та ж група ТМЦ може бути використана як товар для перепродажу, або як запаси для використання при наданні послуг, при цьому заздалегідь не відомо, які саме одиниці ТМЦ будуть перепродані, а які використані для потреб виробництва послуг.

Відповідно до Інструкції №291 на рахунку 28 "Товари" ведеться облік руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу. Цей рахунок використовують в основному збутові, торгові та заготівельні підприємства і організації, а також підприємства громадського харчування.

На промислових та інших виробничих підприємствах рахунок 28 "Товари" застосовується для обліку будь-яких виробів матеріалів, продуктів, які спеціально придбані для продажу, або тоді, коли вартість матеріальних цінностей, що придбані для комплектування на промислових підприємствах, не включається до собівартості готової продукції, що виробляється на цьому підприємстві, а підлягає відшкодуванню покупцями окремо.

Що до запасів, то вони обліковуються на рахунку 20 "Виробничі запаси", який призначено для узагальнення інформації про наявність і рух належних підприємству запасів сировини і матеріалів (у тому числі сировина й матеріали, які є в дорозі та в переробці), будівельних матеріалів, запасних частин, матеріалів сільськогосподарського призначення, палива, тари й тарних матеріалів, відходів основного виробництва.

За дебетом рахунку 20 "Виробничі запаси" відображаються надходження запасів на підприємство, їх дооцінка, за кредитом - витрачання на виробництво (експлуатацію, будівництво), переробку, відпуск (передачу) на сторону, уцінка тощо.

Як бачимо, призначення у товарів і запасів різне. Продаж запасів не є основною операцією із запасами, на відміну від продажу товарів, які придбаваються саме для подальшого перепродажу.

За Інструкцією №291 рахунок 70 "Доходи від реалізації" призначено для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості, доходів від страхової діяльності, про доходи від грального бізнесу, від проведення лотерей, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші вирахування з доходу. Для обліку доходів від реалізації саме товарів призначено субрахунок 702.

У разі продажу запасів (нагадаємо, що це не основна операція з ними, а виключення з правила – адже запаси придбаваються не для продажу, а для використання на потреби самого підприємства) використовується рах. 71 "Інший операційний дохід", субрах. 712 "Дохід від реалізації інших оборотних активів", а собівартість проданих запасів списується на субрах. 943 "Собівартість реалізованих виробничих запасів".

На думку автора, слід розрізняти основний дохід від реалізації продукції, товарів, робіт чи послуг, та інший операційний дохід, який включає в себе продаж виробничих запасів, які не були призначені для такого продажу, а також собівартість товарів (субрах. 902) та собівартість запасів (субрах. 943).

Якщо підприємство має певні групи ТМЦ, які мають подвійне призначення, тобто можуть бути використані і як запаси, і перепродані як товари, то йому можна застосовувати таку схему обліку:

1. Прибуткувати ТМЦ на рахунок 28 або на рахунок 20 залежно від того, для якої цілі призначена більша частина цих ТМЦ – звісно, якщо це відомо заздалегідь. Якщо примірно однакова кількість ТМЦ використовується як запаси та перепродається як товари, вибір рахунку не має суттєвого значення.

2. У разі вибору основного рахунку 28 всі ТМЦ прибуткуються як товари, а перед використанням деяких з них для надання послуг вони переводяться на рахунок запасів: Дт 20 Кт 28, документом «Переміщення товарів». Надалі запаси списуються у виробництво: Дт 23 Кт 20. Ті ТМЦ, що залишилися на рах. 28, при перепродажу списуються у звичайному порядку: Дт 902 Кт 28, одночасно визнається дохід від реалізації товарів: Дт 361 Кт 702.

3. У разі вибору основного рахунку 20 всі ТМЦ прибуткуються як запаси, а перед перепродажем деяких з них вони переводяться на рахунок товарів: Дт 28 Кт 20, документом «Переміщення товарів». Надалі запаси списуються як продані товари: Дт 902 Кт 28, одночасно визнається дохід від реалізації товарів: Дт 361 Кт 702. Ті ТМЦ, що залишилися на рах. 20, при використанні у виробництві списуються у звичайному порядку: Дт 23 Кт 20.

Цей вибір слід одноразово закріпити у наказі про облікову політику або в окремому наказі керівника про облік запасів і товарів. На підставі цього наказу на підприємстві створюються окремі документи про переміщення товарів/запасів з рахунка 28 на рахунок 20 і навпаки. Таким документом може бути документ «Переміщення товарів» або подібний йому. Він формується одночасно з видатковою накладною на продаж запасів (запаси перед продажем переводяться в товари) або одночасно зі списанням товарів на виробництво (товари перед списанням переводяться в запаси). За умови здійснення такого переміщення ТМЦ фінансова звітність буде формуватись правильно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144