• Посилання скопійовано

Як ТОВ може списати дебіторську заборгованість ФОПа за поставлені йому товари

ФОП на ІІ групі ЄП не може оплатити борг за товар перед ТОВ в сумі 1000000 грн. Чи може ТОВ за домовленістю списати таку заборгованість? Які податкові наслідки для обох сторін?

Наслідки для ФОП – платника єдиного податку

Якщо кредиторська заборгованість ФОПа буде прощена кредитором до спливу строку позовної давності, то податківці її розглядають як безоплатно надані товари (роботи, послуги), і теж включають до доходу  ФОП- «єдинника» («ЗІР», підкатегорія 107.0.03, запитання: «Чи вважаються безоплатно отриманими товари (роботи, послуги) та чи включається їх вартість до доходу ФОП платника ЄП, якщо за домовленістю сторін кредиторська заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги), списана до закінчення терміну позовної давності?»). 

Податківці пишуть:

  • Якщо за домовленістю сторін кредиторська заборгованість за придбані, але не оплачені товари (роботи, послуги), списана до закінчення терміну позовної давності, то товари (роботи, послуги) є безоплатно отриманими, оскільки особа, яка передала їх не вимагає компенсації їх вартості;
  • Вартість таких товарів (робіт, послуг) включається до доходу платника єдиного податку у звітному періоді, в якому досягнуто домовленість щодо прощення заборгованості.

Про те, що доходом ФОП-«єдинника» є вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), говорить пп. 292.3 ПКУ. Як оподаткувати такі доходи та відобразити їх у Книзі обліку доходів, ми консультували тут.

Таким чином, ФОП-«єдинник», якому прощено заборгованість, має включити вартість неоплачених товарів до складу доходу у тому періоді, в якому буде оформлено прощення заборгованості. При цьому слід звернути увагу на те, чи не буде перевищено річний ліміт доходу для ФОП на ЄП другої групи (ліміт встановлено пп. 291.4 ПКУ).

Якщо ж не оформляти прощення заборгованості ФОП, а дочекатися спливу строку позовної давності, то формально така заборгованість не включена до складу доходів ФОП-«єдинників» – неплатників ПДВ (до яких належать і всі ФОП на ЄП ІІ групи) – див. пп. 292.3 ПКУ. Такий дохід передбачений лише для  ФОП-«єдинників» ІІІ групи за ставкою 3% ЄП.  

Але податківці все одно мають фіскальну думку з цього питання, яку ми коментували тут. Не виключено, що вони будуть наполягати і на тому, что сума кредиторської заборгованості ФОПа ІІ групи за раніше отриманий товар, за якою сплив строк позовної давності, перетворюється на вартість безоплатно отриманого товару, яку слід включити до доходу і оподаткувати. На нашу думку, прострочений борг не підпадає під поняття безоплатно отриманих товарів, оскільки між сторонами було укладено договір купівлі-продажу, а не договір дарування. Але є ймовірність, що ФОПу доведеться обговорювати це з податківцями в суді. 

 

Наслідки для ТОВ - кредитора

Оскільки в даному випадку ТОВ має справу із самозайнятою особою, яка самостійно повинна сплатити податок з суми прощеної заборгованості, то таке ТОВ не є податковим агентом для ФОП в частині утримання ПДФО та військового збору з суми прощеної заборгованості.

Але ТОВ має відобразити суму прощеної заборгованості у формі №1ДФ з ознакою «157» - так пишуть податківці у листі від 14.12.2016 р. № 26228/10/26-15-13-01-12: «юридична особа суму списаної заборгованості на користь фізичної особи – підприємця у податковому розрахунок за ф. №1ДФ відображає під ознакою доходу «157». Відбувається це у тому періоді, в якому оформлено прощення заборгованості ФОП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:022
  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202462
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442