• Посилання скопійовано

Перевізник втратив товар: як відобразити операцію в обліку?

Підприємство в травні відвантажило через «Нову Пошту» товар. Покупець звернувся за товаром в червні і виявилось, що перевізник його втратив. Постачальник виставляє претензію перевізнику, а покупцю буде відправлятиcz новий товар. Як в бухгобліку відобразити таку операцію? Які наслідки з ПДВ?

Згідно з п. 3 ст. 314 ГКУ за шкоду, заподіяну при перевезенні вантажу, перевізник відповідає:

  • у разі втрати або нестачі вантажу - в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;
  • у разі пошкодження вантажу - в розмірі суми, на яку зменшилася його вартість;
  • у разі втрати вантажу, зданого до перевезення з оголошенням його цінності, - у розмірі оголошеної цінності, якщо не буде доведено, що вона є нижчою від дійсної вартості вантажу.

 

Бухгалтерський облік

В першу чергу зазначимо, що оскільки товар до покупця не потрапив, а був загублений перевізником, то слід відкоригувати бухгалтерський запис, складений на дату відвантаження товару. На думку автора, у травні все ж таки необхідно відобразити операцію з відвантаження товару (оскільки на той момент це дійсно була операція з відвантаження товару покупцю), а на дату виявлення факту того, що перевізник товар втратив (у червні) зробити «сторнуючі» (сума із знаком «-») записи:

  • Дт 361 Кт 702;
  • Дт 702 Кт 643;
  • Дт 681 Кт 361;
  • Дт 902 Кт 281.

Таким чином, в обліку відобразиться сума попередньої оплати покупця, яка була закрита на дату відвантаження товару. Одночасно з коригуванням операції з відвантаження у бухобліку слід відобразити списання втраченого товару та пред’явлення перевізнику претензії:

  • Дт 374 Кт 715 – відображено виставлену претензію перевізнику;
  • Дт 715 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ на суму претензії;
  • Дт 947 Кт 281 – списано собівартість товару;
  • Дт 311 Кт 374 – отримано компенсацію.

 

ПДВ

Відповідно до пп. «а» і «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів (послуг), місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості таких товарів (послуг), але не нижче їх вартості придбання (або собівартості у разі їх самостійного виготовлення).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

І як роз’яснюють податківці (зокрема, тут та тут), надходження коштів на рахунок у вигляді відшкодування збитків за втрачене або зіпсоване майно розцінюється як компенсація вартості такого майна, а отже, і включається до бази оподаткування ПДВ.

Отже, постачальник нараховує ПЗ з ПДВ на дату перерахування коштів на його банківський рахунок як відшкодування збитків від перевізника. ПЗ нараховуються виходячи із суми компенсації, але не нижче ціни придбання такого товару (або його виготовлення, якщо це продукція власного виробництва).

Своєю чергою, оскільки постачальник не повертає покупцю грошові кошти – аванс, то підстав коригувати нараховані на дату авансу ПЗ з ПДВ не виникає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025815