• Посилання скопійовано

Банк списав комісію за перерахування валютних коштів та продав валюту: що в обліку?

Підприємство перерахувало аванс іноземному постачальнику в сумі 5000 євро. Рахунок постачальника виявився закритим, тож кошти повернулися в сумі 4950 євро, а на наступний день вони були продані за гривні. Як відобразити це в обліку?

Фактично в даному випадку мають місце дві різні операції:

  • Зняття банком комісії за перерахування коштів;
  • Продаж банком валюти, що отримана внаслідок повернення коштів.

Комісія банку за перерахування коштів списується до складу адміністративних витрат за курсом НБУ на дату списання. Такою датою буде дата повернення коштів у меншій сумі, ніж було сплачено, а різниця в сумі 50 євро визнається витратами на сплату комісій банку.

Нагадаємо, що обов’язковий продаж валюти скасовано 19 червня 2019 року (про це читайте тут).

Про бухоблік валютних надходжень після скасування обов’язкового продажу валюти ми писали тут.

За Інструкцією №291, для обліку коштів в іноземній валюті, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у т. ч. сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов’язковому продажу відповідно до законодавства, призначено субрахунок 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті».

Поки цей рахунок не скасовано, вважаємо, його слід використовувати для обліку надходжень у валюті.

За умовами запитання банк продав валюту на наступний день після її повернення. Через це виникає курсова різниця внаслідок того, що курси валют на дату надходження валюти та на дату її продажу будуть різними.

Відповідно до п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення госпоперації в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики). Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат).

Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються гривні шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня дати здійснення операції.

В абз. 1 п. 6 П(С)БО 21 зазначено, що сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, надана іншим особам у рахунок платежів для придбання немонетарних активів (запасів, основних засобів, нематеріальних активів тощо) і отримання робіт, і послуг при включенні до вартості цих активів (робіт, послуг) перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати сплати авансу.

У бухобліку операції з повернення та продажу іноземної валюти відображаються так – див. таблицю.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дебет

Кредит

Раніше сплачена попередня оплата постачальнику-нерезиденту за товар (курс НБУ 30,1 грн/євро)

632

312

5000 EUR

150500,00 UAH

На дату повернення коштів:

 

 

 

Повернулись кошти на розподільчий рахунок (курс НБУ 29,9 грн/євро)

316

632

4950 EUR

148005,00 UAH

Списано комісію банку за повернення коштів на дату повернення (5000 – 4950 = 50 євро, курс 29,9 грн/євро)

377

92

632

377

50 EUR

1495,00 UAH

Продаж валюти наступного дня:

 

 

 

Списано валюту для продажу (курс НБУ 30,2 грн/євро)

334

316

4950 EUR

149490,00 UAH

Відображено курсову різницю через різницю між курсами 29,9 грн/євро на дату повернення коштів та 30,2 грн/євро на день продажу

316

714

1485,00 UAH

Відображено  надходження гривень від продажу валюти та списано продану валюту (курс НБУ 30,2 грн/євро)

311

334

4950 EUR

149490,00 UAH

Відображено дохід від продажу валюти як позитивна різниця між коштами, що фактично надійшли від продажу валюти за курсом продажу на міжбанку 30,3 грн/євро (149985,00 грн) та її балансовою вартістю за курсом НБУ 30,2 грн/євро (149490,00 грн)

311

711

495,00 UAH

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202531
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025241
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025929
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202547