Облік
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до ЄДР запису про її припинення, а юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (ст. 104 ЦКУ). Тобто дата внесення відповідного запису до ЄДР є датою державної реєстрації КНП. А отже, саме з цієї дати перетворений заклад охорони здоров’я повинен організувати та вести бухгалтерський облік за правилами, встановленими для звичайних підприємств, а не для бюджетних установ.
КНП при веденні обліку керується Законом про бухоблік, П(С)БО та Методрекомендаціями із обліку. Тобто КНП використовує у своїй роботі всю нормативно-правову базу, як і звичайні госпрозрахункові підприємства, але із поправкою на неприбутковість (тому деякі П(С)БО).
Порядок відображення в бухобліку операцій щодо придбання дитячого одягу залежить від того, до якої групи активів такий одяг відноситься - до запасів чи основних засобів.
Одяг – МШП
Так, якщо нормативний термін використання одягу не перевищує 1 року, облік її ведеться в складі запасів (п. 6 П(С)БО 9) – на рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».
Якщо дитячий одяг визнається МШП, то одночасно з його видачею, тобто передання в експлуатацію, кредитується рахунок 22 зі списанням вартості одягу на витратні рахунки (Дт 23/91, 94 Кт 22). Далі ведуть тільки оперативний кількісний облік такого одягу у розрізі відповідальних осіб і місць експлуатації відповідно до п. 23 П(С)БО 9.
Одяг – ОЗ
Якщо ж нормативний термін використання одягу більше 1 року відноситься до складу необоротних матеріальних активів (п. 4 П(С)БО 7). При цьому, якщо вартість одягу менше встановленого підприємством у наказі про облікову політику вартісного критерію основних засобів, тоді такий одяг слід обліковувати як МНМА – рахунок 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи», якщо ж більше - інші основні засоби – рахунок 109 «Інші основні засоби»[1].
Як правило, прибуткові підприємства з метою зближення бухобліку з податковим обліком у бухобліку установлюють вартісний поріг такий ж як в податковому обліку – наразі це 20 тис. грн (див. пп.14.1.138 ПКУ). Хоча це може бути і будь-яке інше значення, затверджене наказом про облікову політику.
Оскільки КПН не є платником податку на прибуток, а отже, не зважає «податкову» межу приналежності до ОЗ. Втім може за власним бажанням притримуватися цього вартісного критерію в бухобліку.
При зарахуванні одягу до складу основних засобів, його вартість необхідно в загальному порядку амортизувати із застосуванням одного з передбачених п. 26 П(С)БО 7 методів, передбачених для ОЗ.
Амортизацію нараховують щомісячно протягом установленого підприємством строку корисного використання об’єкта.
Якщо одяг враховується в складі МНМА, амортизація нараховується одним з передбачених для даних активів методом (п. 27 П(С)БО 7):
- прямолінійним;
- виробничим;
- 50% вартості в першому місяці використання і 50% — у місяці списання з балансу;
- 100% вартості в першому місяці використання.
Який саме метод обраний для ОЗ та МНМА має бути передбачено в наказі про облікову політику підприємства.
З балансу одяг списують проведення:
- Дт 131 (132) — Кт 109 (112);
- Дт 949 — Кт 109 (112).
Списання відбувається у звітному періоді, коли одяг більше не відповідає визначенню «актив», тобто коли не використовується та не приноситься економічні вигоди. Тобто навіть, якщо одяг буде повністю замортизований, втім й надалі використовуватися, то списувати його із обліку не потрібно.
Документальне оформлення
При документальному оформленні операцій із одягом, який належить до МШП, доцільно застосовувати форми, затверджені наказом №145:
- №МШ-2 «Картка обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів»;
- №МШ-4 «Акт вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів»;
- №МШ-8 «Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів».
При документальному оформленні операцій із одягом, який належить до МНМА чи ОЗ, застосовуються форми, затверджені наказом №352:
- №ОЗ-1 «Акт приймання-передавання (внутрішнього переміщення) основних засобів» (форма №ОЗ-1);
- №ОЗ-3 «Акт на списання основних засобів» (форма №ОЗ-3);
- №ОЗ-6 «Інвентарна картка обліку основних засобів» (форма №ОЗ-6).
[1] Зауважимо, що фахівці «Віснику» одного разу говорили саме про субрахунок 109 (див. тут), а іншого разу про субрахунок 106 «Iнструменти, прилади та інвентар». Втім, вважаємо, що одяг за своєю сутністю не є ні інструментом, ні приладом, ні інвентарем, а тому субрахунок 106 навряд чи може підійти для обліку одягу.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити