• Посилання скопійовано

Як обліковувати витрати, які не пов'язані з госпдіяльністю?

Підприємство на загальній системі оподаткування (платник ПДВ) оплачує послуги, які не пов'язані з госпдіяльністю. Як правильно відображати такі витрати в бухобліку? Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток? Як такі витрати відображаються у податковій звітності?

Бухоблік

У бухобліку такі послуги відображаються на загальних підставах в залежності від їх призначення, тому що в бухобліку немає поняття «господарська/негосподарська дяільність». З точки зору бухобліку всі діяльності підприємства діляться на операційну, інвестиційну та фінансову згідно з визначеннями, наведеними в п. 3  НП(С)БО 1.

Так, якщо ці послуги пов’язані з виробництвом (наприклад, послуги з поточного ремонту приміщення для відпочинку виробничого персоналу, послуги з приготування обідів тощо), то витрати на такі послуги списуються на виробничі або загальновиробничі витрати: Дт 23, 91 Кт 631 тощо.

Якщо ж такі послуги прямо пов’язані з адміністративною або збутовою діяльністю, то дебетуватися будуть рахунки 92, 93. Наприклад, це можуть бути послуги з приготування обідів для адмінперсоналу чи  збутового персоналу, обслуговування акваріуму в кабінеті керівника тощо.

І нарешті, вартість «негосподарських» послуг може списуватись на субрахунок 949, якщо на інших рахунках для них не знайшлося місця. Це можуть бути послуги з організації свят та відпочинку для всього трудового колективу, витрати на утримання бази відпочинку, витрати на благочинність тощо.

 

Податок на прибуток

З податку на прибуток у більшості випадків наслідків немає – фінрезультат не коригується. Проте є деякі коригування, про які варто пам’ятати. Вони зазначені у пп. 140.5.9 ПКУ, пп. 140.5.10 ПКУ, пп. 140.5.11 ПКУ, пп. 140.5.14 ПКУ. Тобто якщо здійснюються витрати, передбачені цими пунктами, вони збільшують фінрезультат з метою оподаткування, але тільки у тих платників, які коригують фінрезультат. У цьому разі вони заповнюють відповідні рядки додатка РІ, які призначені для цих коригувань.

 

ПДВ

Щодо ПДВ виникає обов’язок нарахувати податкові зобов’язання на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ. Ми писали про це тут та тут.

Про те, як скласти зведену податкову накладну в такому випадку, ми писали тут (зі зразком). Така ПН відображається у додатку 5 до декларації з ПДВ у загальному порядку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»