• Посилання скопійовано

Як обліковувати витрати, які не пов'язані з госпдіяльністю?

Підприємство на загальній системі оподаткування (платник ПДВ) оплачує послуги, які не пов'язані з госпдіяльністю. Як правильно відображати такі витрати в бухобліку? Які наслідки з ПДВ та податку на прибуток? Як такі витрати відображаються у податковій звітності?

Бухоблік

У бухобліку такі послуги відображаються на загальних підставах в залежності від їх призначення, тому що в бухобліку немає поняття «господарська/негосподарська дяільність». З точки зору бухобліку всі діяльності підприємства діляться на операційну, інвестиційну та фінансову згідно з визначеннями, наведеними в п. 3  НП(С)БО 1.

Так, якщо ці послуги пов’язані з виробництвом (наприклад, послуги з поточного ремонту приміщення для відпочинку виробничого персоналу, послуги з приготування обідів тощо), то витрати на такі послуги списуються на виробничі або загальновиробничі витрати: Дт 23, 91 Кт 631 тощо.

Якщо ж такі послуги прямо пов’язані з адміністративною або збутовою діяльністю, то дебетуватися будуть рахунки 92, 93. Наприклад, це можуть бути послуги з приготування обідів для адмінперсоналу чи  збутового персоналу, обслуговування акваріуму в кабінеті керівника тощо.

І нарешті, вартість «негосподарських» послуг може списуватись на субрахунок 949, якщо на інших рахунках для них не знайшлося місця. Це можуть бути послуги з організації свят та відпочинку для всього трудового колективу, витрати на утримання бази відпочинку, витрати на благочинність тощо.

 

Податок на прибуток

З податку на прибуток у більшості випадків наслідків немає – фінрезультат не коригується. Проте є деякі коригування, про які варто пам’ятати. Вони зазначені у пп. 140.5.9 ПКУ, пп. 140.5.10 ПКУ, пп. 140.5.11 ПКУ, пп. 140.5.14 ПКУ. Тобто якщо здійснюються витрати, передбачені цими пунктами, вони збільшують фінрезультат з метою оподаткування, але тільки у тих платників, які коригують фінрезультат. У цьому разі вони заповнюють відповідні рядки додатка РІ, які призначені для цих коригувань.

 

ПДВ

Щодо ПДВ виникає обов’язок нарахувати податкові зобов’язання на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ. Ми писали про це тут та тут.

Про те, як скласти зведену податкову накладну в такому випадку, ми писали тут (зі зразком). Така ПН відображається у додатку 5 до декларації з ПДВ у загальному порядку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025125