• Посилання скопійовано

Повернення компенсації від перевізника продавцю та отримання нового товару: що в обліку?

Оплачений товар (7 відер клею вартістю 10 тис. грн) відправлено неприбутковій організації (неплатнику ПДВ) через перевізника. В дорозі 3 відра було пошкоджено. Оскільки застраховано половину вантажу (5 тис. грн), то перевізник відшкодував неприбутковій організації 2 100 грн. Із продавцем (ФОП) домовлено, що ці кошти організація йому повертає, а продавець за свій рахунок відправляє 3 відра фарби. Як ці операції відобразити в обліку?

Відповідно до публічного договору із "Новою поштою" замовник (а це відправник або одержувач відправлення) може пред'являти експедитору претензії щодо наданих послуг (пп. 4.4.3 Договору).

У разі часткової втрати або пошкодження відправлення з вини експедитора, останній відшкодовує замовнику відповідну частину оголошеної вартості відправлення (пп. 7.2.3 Договору).

Справа в тому, що заплутано, хто ж є замовником у вищевказаній ситуації. Скоріш за все - це відправник, адже саме він має договірні відносини із перевізником, а ось одержувач вантажу є потерпілою стороною, адже саме товар, що він оплатив, було пошкоджено при перевезені. А тому за логікою саме потерпіла сторона – одержувач має виставити претензію до перевізника.

Втім, по суті договірні відносини щодо перевезення є між замовником (яким, ми вважаємо, є відправником) та перевізником, то саме він має виставляти претензію перевізнику. На підставі п. 16.4 Правил №363, покупець передає право на пред’явлення претензії продавцеві. Фактично компенсація, отримана від перевізника, належить покупцю. Інша справа, покупець, аби не «ганяти» гроші (компенсацію) від перевізника до покупця, а потім — від покупця до продавця, пропонує продавцю самому отримати компенсацію, яка належить йому, покупцю. А вже потім продавець і покупець окремо вирішують свої питання шляхом допоставки товару або його часткової оплати.

Втім, відповідно до умов питання, відбувається саме такий «прогон» грошей. І претензію до перевізника виставляє саме отримувач товару, тому субрахунок 374 має прив’язку до перевізника.

Якщо відповідно до умов поставки неприбуткова організація вже оприбуткувала товар (передані всі вигоди та ризики, пов’язані із товаром у момент їх отримання перевізником), то бухоблік операцій буде таким:

  • Дт 374/перевізник  Кт 715 - на дату визнання претензії на суму утрачених товарів – 4285,71 грн (10 тис. грн/7 шт х 3 шт) (складається бухдовідка);
  • Дт 947 Кт 20/22 – одночасно визнаються витрати у сумі збитків (сума утрачених товарів - 4285,71 грн);
  • Дт 311 Кт 374/ перевізник – отримано страхове відшкодування від перевізника у сумі 2100 грн;
  • Дт 949 Кт 374/перевізник – списано частину недоотриманого відшкодування у сумі 2185,71 грн;
  • Дт 631 Кт 311 – перераховано суму отриманого відшкодування від перевізника  у розмірі 2100 грн;
  • Дт 20/22 Кт 631 – отримано товари на суму втрачених товарів – у сумі 4285,71 грн;
  • Дт 631 Кт 719 – закрито заборгованість перед постачальником у сумі 2185,71 грн.

Якщо ж товар ще не оприбутковано, а це відбувається при отриманні товару, то проведення будуть такими:

  • Дт 20/22 Кт 631 – оприбутковано товар на суму непошкодженого товару у сумі 5714,29 грн (10 тис. грн/7 шт х 4 шт);
  • Дт 374/перевізник Кт 715 – виставлено претензію перевізнику на суму пошкодженого товару – 4285,71 грн;
  • Дт 311 Кт 374/перевізник – отримано страхове відшкодування від перевізника у сумі 2100 грн;
  • Дт 949 Кт 374/перевізник – списано частину недоотриманого відшкодування у сумі 2185,71 грн;
  • Дт 377 Кт 311, Дт 949 Кт 377 – перераховано та списано суму страхового відшкодування за домовленістю із продавцем у розмірі 2100 грн;
  • Дт 20/22 Кт 631 – оприбутковано решту товару, вже не пошкодженого у сумі 4285,71 грн.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:0926
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202526
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202575
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518