• Посилання скопійовано

Як аптеці відобразити коригування ПДВ у бухобліку?

Як відкоригувати ПДВ на медикаменти для аптеки (що тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до Закону №540), якщо постачальник виставить акт коригування за період з 17.03.2020 до 30.04.2020 рр.? Як для аптеки відобразити таке коригування у бухобліку?

Щодо коригування ПДВ тимчасово звільнених від оподаткування лікарських засобів та медичних виробів ДПС у роз'яснені від 14.04.2020 р. (категорія 101.12, "ЗІР") повідомляє таке:

Платник податку, який після 17.03.2020 р. нарахував ПДВ на операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, які відповідно до п. 71 підрозд. 2 розд. XX ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ, зобов'язаний відкоригувати суми ПДВ шляхом складання розрахунку коригування до податкової накладної, з одночасним поверненням покупцям сплаченого ними ПДВ під час придбання таких товарів та складанням нової податкової накладної на звільнену від оподаткування операцію.

При цьому платником податку мають бути проведені перерахунки, згідно з якими сума ПДВ, що була сплачена (нарахована) у складі вартості придбаних товарів та відображена в податкових накладних, складених в період з 17.03.2020 по 02.04.2020 рр., має бути або повернута покупцям, або зарахована в рахунок оплати вартості наступних поставок.

При проведенні такого коригування платник податку - постачальник повинен:

  • скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної з ПДВ. Зі знаком «мінус» вказати показники щодо товарів, включених до Переліку №224. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів;
  • скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання товарів, що включені до Переліку №224, без нарахування ПДВ, на операцію, що звільняється від оподаткування.

У ситуації, що розглядається, ані ціна товарів, включених до Переліку №224, ані їхня кількість не змінюється. Складання розрахунку коригування спричинене введенням на час карантину тимчасового звільнення від оподаткування ПДВ.

У разі, якщо додаткову угоду або акт коригування ПДВ складено, а повернення коштів відбулося через певний період (наприклад, через три місяці) після укладання додаткової угоди/акту коригування, то розрахунок коригування складається на дату повернення коштів (ІПК ДПС від 06.03.2020 р. №970/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Незважаючи на те, що акт коригування ПДВ постачальником складено за період, починаючи з 17.03.2020 р., розрахунок коригування має бути складено до кожної податкової накладної окремо.

Крім того, постачальник повинен скласти нові податкові накладні на звільнені від оподаткування ПДВ операції.

Податкова накладна, яка складається разом з розрахунком коригування на заміну податкової накладної, що була складена з 17.03.2020 р. на операцію з постачання товарів з Переліку №224, складається на дату здійснення першої події. Тобто дати складання податкової накладної, складеної з 17.03.2020 р. на операцію з постачання товарів з Переліку №224 з нарахуванням суми ПДВ, та податкової накладної, складеної на цю ж операцію з зазначенням пільги з оподаткування, не повинні відрізнятися.

В бухобліку наведемо два варіанти прикладу.

18.03.2020 р. було поставлено маски медичні 1000 шт. на суму 5000 грн, крім того, ПДВ (7%) – 350 грн.

  • 1 варіант – кошти постачальник повертає;
  • 2 варіант – залишок коштів зараховується до наступних постачань.

 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, тис. грн

Дебет

Кредит

1. Постачальник повертає кошти

Відображено методом «сторно» складений постачальником та зареєстрований покупцем розрахунок коригування на маски медичні, поставлені 18.03.2020 р. з ПДВ -7%

641

631

-350

Отримано повернені кошти від постачальника

311

631

350

Складена постачальником нова податкова накладна від 18.03.2020 на операції постачання масок медичних, що звільнені від оподаткування ПДВ

х

х

х

2. За згодою сторін залишок коштів зараховується до наступних постачань

Відображено методом «сторно» складений постачальником та зареєстрований покупцем розрахунок коригування на маски медичні, поставлені 18.03.2020 р. з ПДВ -7%

641

631

-350

Складена постачальником нова податкова накладна від 18.03.2020 на операції постачання масок медичних, що звільнені від оподаткування ПДВ

х

х

х

Складена податкова накладна на зараховування залишку коштів до наступних постачань з ПДВ (350 : 107% х 7%)

641

644

22,90

 

Насамкінець зазначимо, що платник податку, який після 17.03.2020 р. нарахував ПДВ на операції з постачання на митній території України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, які відповідно до п. 71 підрозд. 2 розд. XX ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ, не коригує суми ПДВ та не складає розрахунок коригування до податкової накладної у разі постачання таких товарів кінцевому споживачу.

Відповідно до п. 8 та 14 Порядку №1307, податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) , зокрема, у разі постачання товарів за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником ПДВ), розрахунки за які проводяться через касу/РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника).

У разі складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» була проставлена позначка «Х» та зазначено тип причини 11.

***

Також читайте: Коригування ПДВ на медичний товар та обладнання у період карантину 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202419
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442