• Посилання скопійовано

Як списати сільськогосподарську продукцію?

Сільськогосподарське підприємство (платник ІV групи ЄП) здійснює діяльність з вирощування овочів. В процесі зберігання частина продукції втрачається (в т. ч. через псування). Як списати овочі в межах природного убутку та понад норму?

На сьогоднішній день законодавством України норми природного убутку плодоовочевої продукції не встановлено. Однак платники податку можуть застосовувати наказ Мінторгу СРСР №88.

Відповідно до п. 4 Інструкції №88 (додаток 7 до Наказу №88) встановлені норми є граничними і застосовуються тільки у тих випадках, коли під час перевірки фактичної наявності товарів виявиться недостача порівняно з обліковими залишками.

При цьому, природний убуток товарів списується за фактичними розмірами, але не вище встановлених норм. Тобто продукція списується на підставі фактичних показників убутку, а норми лише визначають, яка їх частина буде в межах природного убутку, а яка - понад норми.

Таким чином, списання як природного, так і понаднормового убутку товарів може здійснюватися лише після інвентаризації товарів на основі відповідного розрахунку, складеного і затвердженого у встановленому порядку.

Зокрема, згідно з п. 2.5. розд. ІІ Положення №879 інвентаризаційна комісія:

  • розглядає причини виявлених нестач та втрат від псування активів;
  • формує пропозиції щодо списання нестач у межах норм природного убутку, а також понаднормових нестач і втрат від псування цінностей;
  • зазначає причини та вжиті заходів щодо запобігання таким втратам і нестачам;
  • відображає відповідну інформацію у протоколі.

Висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов'язань і даними бухгалтерського обліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією у протоколі, що складається після закінчення інвентаризації і передається на розгляд та затвердження керівнику підприємства. 

Крім того, у протоколі наводяться причини нестач, втрат, списання нестач в межах норм природного убутку, а також понаднормових нестач і втрат від псування цінностей із зазначенням причин та вжитих заходів щодо запобігання таким втратам і нестачам. 

 

Бухгалтерський облік

У бухобліку як нестачі в межах природного убутку, так і понаднормові втрати списуються до складу інших операційних витрат (субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей») за їх фактичною собівартістю з урахування транспортно-заготівельних витрат. Отже, в обліку таке списання відображається записом: Дт 947 Кт 27.

Своєю чергою, понаднормові втрати, що мають відшкодовувати винні особи одночасно з їх списанням на витрати, відображаються за дебетом позабалансового субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей». На таку суму одночасно визнають заборгованість винної особи (Дт 375) та дохід (Кт 716). При погашенні відповідно така заборгованість зменшується (Дт 311 Кт375) із списанням суми з позабалансового субрахунку 072.

 

ПДВ

ДФС в ІПК від 16.09.2019 р. №273/6/99-00-07-03-02-15/ІПК повідомляє, що якщо у подальшому товари списуються з балансу у зв'язку із закінченням строку використання або з їх нестачею, то платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пп. «г» пп. 198.5 ПКУ та скласти зведену податкову накладну.

Водночас, в іншій ІПК від 23.03.2020 р. №1197/6/99-00-07-03-02-06/ІПК ДПС повідомляється, що при списанні товарно-матеріальних цінностей податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються за умови, що вартість таких товарів включається до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування ПДВ та пов'язані з отриманням доходів.

Тобто з однієї сторони ми маємо позицію податківців, що зіпсовані товари підлягають списанню з нарахування ПЗ з ПДВ, з іншої, якщо вартість таких списаних товарів включається до вартості продажу (наприклад, калькуляцією передбачено певний розмір понаднормових втрат товару, що включається до вартості товару, що реалізується), то це звільняє платника податку від ПЗ з ПДВ. Тому обережним платникам податку все ж таки варто нараховувати ПЗ з ПДВ при списанні продукції понад норми природного убутку (або такий платник податку може отримати власну ІПК від податківців конкретно щодо його ситуації і діяти вже за нею).

При цьому, на суму списаного товару в межах природного убутку ПЗ з ПДВ не нараховуються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Іноземний банк повернув платіж у валюті: як відобразити в обліку?
    У підприємства за контрактом з нерезидентом оплата за товар здійснюється після отримання товару. Підприємство провело оплату за раніше отриманий товар, але іноземний банк не зарахував платіж постачальнику і повернув валюту платнику. Одразу після повернення валюта була продана банком. Як все це відобразити в обліку?
    Сьогодні 10:131
  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202416
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024492
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429