• Посилання скопійовано

Придбання дебіторської заборгованості з дисконтом: як відобразити в бухобліку?

За договором первинний кредитор продає новому кредитору грошову дебіторську заборгованість за 323809,43 грн. Розмір заборгованості становить - 6427586,15 грн. Як відобразити в обліку таку операцію та подальше погашення боржником заборгованості новому кредитору?

Згідно з пп. 14.1.255 ПКУ, відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

За договорами відступлення права вимоги, в даному випадку відступається "грошова" дебіторська заборгованість. Така заборгованість згідно з п. 4 П(С)БО 13  кваліфікується як фінансовий актив. Своєю чергою, відповідно до п. 29 П(С)БО 13 фінансові інструменти спочатку оцінюються за їх фактичною собівартістю, а далі дебіторська заборгованість, не призначена для перепродажу, - за амортизованою собівартістю.

Отже, при придбанні грошової дебіторської заборгованості в обліку у нового кредитора будуть такі бухгалтерські записи:

  • Дт 352 Кт 685 (відображено заборгованість перед первинним кредитором за переведений борг) – 323809,43 грн;
  • Дт 352 Кт 740 (дооцінка фінансової інвестиції до справедливої вартості на різницю між вартістю заборгованості та її розміром) – 6103776,72 грн;
  • Дт 685 Кт 311 (оплата первинному кредитору) – 323809,43 грн;
  • Дт 311 Кт 352 (оплата боржником);
  • Дт 740 Кт 793 (в кінці звітного періоду дохід списується на фінансовий результат) – 323809,43 грн.

Як варіант, придбання такої заборгованості може бути відображено і не через рахунки фінансових інвестиції, однак вплив на фінансовий результат залишається аналогічним (тобто до доходу так і потрапить сума різниці між розміром заборгованості та її вартістю - 6103776,72 грн):

  • Дт 377 Кт 685 (придбано заборгованість за її номіналом) - 6427586,15 грн;
  • Дт 685 Кт 733 (відображено дохід на суму різниці між вартістю дебіторської заборгованості та сумою купівлі дебіторської заборгованості) - 6103776,72 грн;
  • Дт 685 Кт 311 (оплата первинному кредитору) - 323809,43 грн;
  • Дт 311 Кт 377 (отримано оплату від боржника).

При цьому, ПКУ не передбачає коригування фінрезультату до оподаткування за операціями з відступлення права вимоги. Тобто, доходи та витрати з вищезазначених операцій мають визначатися відповідно до П(С)БО або МСФЗ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202513
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534