• Посилання скопійовано

Дисконтування: що змінилося у 2019 році?

Що змінилось у дисконтуванні в 2019 році?

Зміни з’явились у П(С)БО, тобто стосуються тих юросіб, які ведуть бухгалтерський облік за національними стандартами.

Мінфін видав Наказ №379 16.09.2019 р. 29 жовтня 2019 р. він був опублікований в «Офіційному Віснику» №83/2019 та набрав чинності. Відповідно з 29 жовтня почали діяти нові правила обліку довгострокової кредиторської та дебіторської заборгованості. І при складанні фінзвітності за 2019 рік їх вже треба враховувати.

Загалом механізм дисконтування давним-давно є в наших вітчизняних стандартах. Щоправда, він розкиданий по різних П(С)БО, а тому чекати ще якогось окремого нормативного затвердження такого процесу, окрім Наказу №379, не слід.

Правда, оскільки на практиці мало хто займався дисконтуванням і досі вимагалося дисконтування лише щодо фінансових інструментів, то норми П(С)БО щодо дисконтування грошової заборгованості за товари, роботи, послуги, звичайно ж, не зовсім досконалі.

П(С)БО, що задіяні в дисконтуванні: П(С)БО 10П(С)БО 11П(С)БО 13П(С)БО 19П(С)БО 12П(С)БО 28. Саме в них по крихтах можна назбирати інформацію щодо дисконтування.

Суб’єкти господарювання, які в попередніх роках вже зіштовхнулися з вимогою податківців дисконтувати й безвідсоткову заборгованість за товари, роботи, послуги, швидше за все, згадають судову практику щодо відсутності необхідності в дисконтуванні. Про свіжі судові рішення по цій проблемі (щодо законодавства, яке діяло до 29.10.2019 р.!) ми писали тут.

Аргументи в цій судовій практиці були такі (див. постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019 р. у справі №826/9136/17, від 06.02.2019 р. у справі №826/16321/18, та від 26.02.2019 р. у справі №826/1509/18, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 р. у справі №826/14449/17):

  1. П(С)БО не установлено методологію щодо визначення справедливої та амортизованої вартості фінансових зобов’язань та активів;
  2. відсутні будь-які роз’яснення контролюючих органів або практика такого дисконтування;
  3. визначення П(С)БО, наведене у ст. 1 Закону про бухоблік, не дозволяє застосувати міжнародні стандарти обліку в разі відсутності методів ведення обліку в національних стандартах;
  4. правила П(С)БО 12 та П(С)БО 28, на які спираються під час перевірок податківці, не повинні застосовуватися для обліку довгострокових безвідсоткових зобов’язань, тому що такі правила призначені для обліку фінансових активів (до суду позивалися саме дебітори, у яких виникало фінансове зобов’язання).

Що на це скаже Мінфін та чи визнає, що в П(С)БО дійсно немає методології дисконтування й затвердить якісь окремі методрекомендації з дисконтування (що було б дуже добре), невідомо.

Та чекати цих методрекомендацій й відповідно не проводити дисконтування не радимо. Адже якщо норми працювали щодо дисконтування відсоткової заборгованості, то чому зараз буде дисконтуватися вся грошова заборгованість, як дебіторська, так і кредиторська (хоча, як правило, лише довгострокова, про що далі).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518