• Посилання скопійовано

На яких рахунках обліковувати орендну плату?

Підприємство орендує приміщення та сплачує орендну плату, що підтверджується щомісячними актами виконаних послуг. Ці послуги за період з 2013 р. до 2015 р. віднесено на рахунок 39, замість рахунку 93. Наразі є накопичену суму на рахунку 39. Податкової перевірки за даний період не було. Як виправити?

Насамперед зазначимо, що орендоване приміщення у орендаря обліковується на забалансовому рахунку 01  «Орендовані необоротні активи»та вартість якого зазначається в договорі (п. 8 П(С)БО 14).

Відповідно до п. 9 П(С)БО 14 нараховану орендну плату зазвичай визнають витратами на прямолінійній основі (рівними частинами) протягом строку оренди офісу. А згідно п. 7 П(С)БО 16 витрати, які неможливо  прямо  пов'язати  з  доходом  певного

періоду,  відображаються у складі витрат того звітного періоду,  в якому вони булиздійснені.

Виправлення помилок відповідно до п. 4 та п. 5 П(С)БО 6  при  складанні  фінансових звітів  у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки    впливають    на   величину   нерозподіленого   прибутку (непокритого збитку). Виправлення   помилок,   які   відносяться  до  попередніх  періодів, вимагають повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності.

Накопичені витрати за оренду по дебету рахунку 39 показують величину витрат майбутніх періодів, які не розподілено щомісячно, в даному випадку за актами виконаних послуг. Оскільки накопичені витрати не були вчасно розподілені, то й віднести на витрати ми вже їх не можемо, тому на допомогу прийде рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокритi збитки)», який призначений для обліку нерозподілених пpибутків чи непокритих збиткiв поточного тa минулих років, a також використаногo в поточному pоці прибутку. Зa кредитом рахунку 44 відображається збільшeння прибутку від усiх видів діяльності, за дебетoм — збитки та використання пpибутку.

Щоб розпочати списання нерозподілених витрат на рахунок 44, потрібно для початку скласти бухгалтерські довідки за кожен рік із зазначенням причини списання та суми за відповідний рік, тому що виправлення цих помилок здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Для цього потрібно роздрукувати та додати під бухгалтерську довідку картку по рахунку 39 (також по роках). Потім провести звірку сум відображених в актах за рік (має бути 12 актів) з сумою в картці рахунку 39 (теж за рік), по-скільки включити в рахунок 44 ви зможете не більше, ні менше суми зазначеної в актах, в ідеалі вона має зійтися з сумою по картці рахунку. Визначена таким чином сума вноситься в бухгалтерську довідку. Таку звірку потрібно провести по всім рокам. Тепер формуємо пакет документів по рокам: під бухгалтерську довідку підкладаємо картку по рахунку 39 та всі 12 актів виконаних послуг. Такий пакет документів можна для зручності узагальнити в реєстр. Коли весь пакет документів вивірений можна приступати до відображення в програмі бухгалтерських проводок  по невчасно розподіленим витратам. Сформовані та проведені операції по проводкам також роздруковуються і додаються до пакету документів. 

Усі помилки, допущені у фінансовій звітності за минулі роки, що виявлені у поточному році, слід виправляти в тому періоді, у якому було їх виявлено. Тобто, потрібно скласти та подати нову фінансову звітність за помилкові роки відповідно до п. 5 П(С)БО 6, а потім відобразити правильні показники (виправлені) у поточній фінансовій звітності. Факт виправлення помилки зазначається в примітках до поточної фінансової звітності з відображенням змісту, суми помилки, статті фінансової звітності минулих періодів, перераховані з метою повторного подання порівняльної інформації та факту або недоцільності повторного оприлюднення виправленої фінансової звітності (якщо юридична особа підпадає під перелік осіб, які повинні оприлюднювати річну фінансову звітність (абз. 4 ст. 14 Закону №996) з урахування принципу суттєвості згідно з Методичними рекомендаціями №635).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону про бухоблік фінансова звітність, що надається всім зацікавленим користувачам для прийняття рішень, має бути правдивою, тобто без помилок. За внесення недостовірних відомостей до фінансової звітності передбачено адміністративну відповідальність згідно зі ст. 164-2 КпАП в розмірі від 8 до 15 НМДГ (від 136 грн до 255 грн), а за повторне - від 10 до 20 НМДГ (від 170 грн до 340 грн).

Щодо виправлення податкової звітності з податку на прибуток, то заниження витрат за період 2013-2015 рр. вже не підлягає виправленню, оскільки сплив строк у 1095 к.д. (див. п. 50.1 ПКУ та ст. 102 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025124