Сума основного боргу у судовому рішенні повторно у обліку відображенню не підлягає, оскільки така сума повинна і так бути відображена у позивача як дебіторська заборгованість.
Всі ж інші перелічені у рішенні суду суми, зокрема, пеня, 3% річних, інфляційні витрати та сума судового збору, включаються до складу доходів платника податку.
Пунктом 5 П(С)БО 15 передбачено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. При цьому дохід відображається в бухобліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню (п. 21 П(С)БО 15).
У бухгалтерському обліку відповідно до Інструкції №291, на субрахунку 715 «Одержані штрафи, пені, неустойки» узагальнюється інформація про штрафи, пені, неустойки та інші санкції за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержано рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення, а також про суми з відшкодування зазнаних збитків. Тобто дохід підприємства у бухгалтерському обліку потрібно збільшити за датою визнання боржником зазначених сум або одержання рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення.
Отже, перелічені вище суми включаються до доходу на підставі отриманого рішення такими записами:
- Дт 374 Кт 715 – якщо борг виник за претензіями, які пред'явлені постачальникам, підрядникам, транспортним та іншим організаціям, а також за пред'явленими їм та визнаними штрафами, пенею, неустойками;
- Дт 377 Кт 715 – вся інша дебіторська заборгованість.
Оскільки боржник у платіжних дорученнях не уточнює, яка сума погашається, то вважаємо, що отримувач може відносити сплачену суму в довільному порядку на власний вибір як на сплату основного боргу, так і на сплату штрафних санкцій/пені тощо.
Податок на прибуток
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
У декларації суми отриманих штрафів, пені чи неустойки окремо не відображаються. Такі суми потраплять до рядка 01 Декларації та, відповідно, візьмуть участь у розрахунку фінансового результату до оподаткування (рядок 02 Декларації).
ПДВ
Згідно з пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Суми нарахованих штрафних санкції, пені, компенсацій судового збору не є операцією з постачання товарів чи послуг, а отже, не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити