Підпунктом 135.5.5 ПКУ встановлено, що до складу інших доходів, зокрема, включаються суми поворотної фінансової допомоги, отриманої у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (у т. ч. нерезидентів), або осіб, які згідно з ПКУ мають пільги з цього податку, у т. ч. право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені п. 151.1 ПКУ (у 2013 році — 19%).
Але таке правило не діє у випадку отримання поворотної фінансової допомоги від засновника. Так, не змінюються доходи у разі отримання сум поворотної фінансової допомоги від засновника/учасника (у т. ч. нерезидента) такого платника податку у разі повернення такої допомоги не пізніше 365 к. д. з дня її отримання. При цьому слід звернути особливу увагу на документальне оформлення: у договорі зазначити строки повернення та стежити за цим. Але якщо протягом цього періоду (365 к. д.) така допомога (або її частина) не буде повернена, на 366-й календарний день виникають доходи на підставі пп. 135.5.5 ПКУ. Але для визначення суми доходу слід аналізувати податковий статус засновника. Тобто залежно від того, чи є засновник платником податку на прибуток, чи ні, відображення в обліку сум поворотної фінансової допомоги, не повернутої протягом 365 днів, буде різним.
Важливо пам'ятати, що надавати поворотну фінансову допомогу на 365 к. д. без податкових наслідків можуть засновники: як фізособи, так і юрособи, як резиденти, так і нерезиденти.
Приклад
Фізособа — засновник підприємства «Альфа» 04.01.2012 р. внесла до каси підприємства суму поворотної фінансової допомоги у розмірі 100000 грн зі строком користування 365 днів. Станом на 31.03.2012 р. допомогу не повернуто. Включати до складу доходів I кварталу 2012 року суму допомоги не потрібно було. Частину допомоги повернуто 24.12.2012 р. у сумі 70000 грн. Станом на 02.01.2013 р. неповернутою залишається сума 30000 грн. У такому випадку у підсумку за I квартал 2013 року слід відобразити у доходах 30000 грн (ряд. 03.12 додатка IД).
Тут виникає запитання: а якщо повну суму допомоги повернено протягом I кварталу 2013 року? Тобто в одному податковому періоді відбулося і порушення 365-денного строку, що мало спричинити збільшення податкових доходів, і повернення такої допомоги, що має спричинити збільшення податкових витрат. Чи потрібно відображати такі події, якщо загалом підсумок за операцією буде — нуль? На нашу думку, згортати такі операції без їх відображення у податковому обліку не можна. Ми повинні відобразити як податкові доходи, так і податкові витрати: адже такі вимоги висуває ПКУ.
Облік операцій див. у таблиці.
Таблиця
Відображення в обліку сум поворотної фінансової допомоги, отриманої від засновника
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити