Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Сплата несписаної безнадійної дебіторської заборгованості: чи потрібно визнавати дохід?

У 2013 році у підприємства виникла дебіторська заборгованість. Станом на 01.12.2019 р. її не було списано, а у грудні 2019 року контрагент (інше підприємство) сплатив її. Чи потрібно суму такого повернення включати до складу доходу, якщо вона не списувалася?

Згідно з наведених у П(С)БО 10 визначень, безнадійною дебіторською заборгованістю є поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.

Водночас, підписання відповідачем актів звірки взаємних розрахунків за відповідними договорами поставок, перериває перебіг строку позовної давності, та є вчиненням відповідачем (боржником) дій, що свідчать про визнання ним свого боргу. У зв'язку з цим, згідно із ч. 3 ст. 267 ЦКУ, перебіг строку позовної давності після переривання почався заново (про це ми писали тут).

Крім того, у листі ДПС у м. Києві від 08.04.2016 р. №8482/10/26-15-12-05-11 зазначено: «у разі, якщо дебітор вчиняє дії, що свідчать про визнання свого боргу (підписання акту звірення взаємних розрахунків), то перебіг позовної давності переривається» (детальніше це питання ми розглядали тут).

При цьому, згідно з п. 11 П(С)БО 10, виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати.

Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів.

З цього можна зробити висновок, що у разі, якщо дебіторська заборгованість з балансу підприємства не списувалась, то при її подальшому погашені визнавати операційний дохід не потрібно.

Проте варто зважати на ризик того, що податківці можуть вважати, що підприємство повинно було списати таку дебіторську заборгованість після спливу позовної давності (якщо такий строк реально сплив – тобто минуло 3 роки з останнього визнання боржником свого боргу), а потім відповідно визнати дохід на суму її погашення.

Для уникнення цього ризику радимо мати документи, що свідчать про визнання боржником свого боргу (або про продовження термінів його погашення) відповідно до чого строк позовної давності буде перервано і у підприємства не буде виникати підстав для її списання і, відповідно, для визнання доходу при погашенні такої заборгованості.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Доходи , Заборгованість , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі