• Посилання скопійовано

Облігації внутрішніх державних позик: як відобразити в обліку?

Підприємство на загальній системі оподаткування отримало середньострокові облігації внутрішньої державної позики (відсоткові, купонні,середньострокові). Як вести їх облік? Чи треба дисконтувати?

Загальне

Частиною 3 ст. 10 Закону №3480 передбачено, що облігації внутрішніх державних позик України - це державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій. Номінальна вартість облігацій внутрішніх державних позик України може бути визначена в іноземній валюті.

Слід зазначити, що державні облігації України можуть бути (ст. 10 Закону №3480):

  • довгострокові - понад п'ять років;
  • середньострокові - від одного до п'яти років;
  • короткострокові - до одного року.

Відповідно до ч. 12 ст. 10 Закону №3480, державні облігації України можуть бути іменними або на пред'явника, а також можуть існувати виключно в бездокументарній формі.


Бухоблік

Придбання ОВДП відображають у бухгалтерському обліку на загальних підставах.

Придбані облігації — це фінансові інвестиції, облік яких регулюється П(С)БО 12. Згідно з п. 4 П(С)БО 12, фінансові інвестиції первісно оцінюють та відображають у бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість такої фінансової інвестиції, як ОВДП, складається з ціни їх придбання та інших винагород, безпосередньо пов'язаних з їх придбанням.

Відсотки, що підлягають отриманню за фінансовими інвестиціями, показують як фінансовий дохід інвестора (п. 7 П(С)БО 12). Після отримання ОВДП «Військові облігації» їх вартість обліковують на субрахунку 143 «Інвестиції непов'язаним сторонам». Оскільки строк ОВДП — два роки, з метою бухгалтерського обліку вони вважаються довгостроковими.

ОВДП, що утримуються підприємством до їх погашення (тобто не для продажу), відображають на дату балансу за їх амортизованою собівартістю (п. 10 П(С)БО 12). Згідно з п. 3 П(С)БО 12, амортизована собівартість фінансової інвестиції — це собівартість фінансової інвестиції з урахуванням часткового її списання внаслідок зменшення корисності, яка збільшена (зменшена) на суму накопиченої амортизації дисконту (премії).

Отже, амортизується в цьому разі не номінальна вартість ОВДП, а сума дисконту (премії) за нею (за наявності) протягом періоду з дати придбання до дати її погашення.

Відсотки, які нараховуються за ОВДП, відображають проведенням Дт 373 «Розрахунки за нарахованими доходами» Кт 732 «Відсотки одержані».

Відповідно, повернення номінальної вартості ОВДП — проведенням Дт 311 Кт 377 (із попереднім переведенням тієї частки номінальної вартості облігації, яка має бути погашена протягом 12 календарних місяців, до поточних фінансових інвестицій проведенням Д-т 352 «Інші поточні фінансові інвестиції» Кт 143 і нарахуванням заборгованості за їх номінальною вартістю встановленою датою їх погашення Дт 377 Кт 352). Отримання відсотків — проведенням Дт 311 Кт 373.

Що стосується дисконтування, то дисконтуванню підлягає лише довгострокова грошова заборгованість (як дебіторська, так і кредиторська), облік якої передбачено П(С)БО 10 та П(С)БО 11.

Оскільки ОВДП не є заборгованістю, а є фінінвестицією, то вартість ОВДП не підлягає дисконтуванню.

Що стосується нарахованих відсотків за ОВДП, то відповідно до п. 20 П(С)БО 15, такий дохід має визнаватися у такому порядку:  проценти  визнаються  у  тому звітному періоді, до якого вони належать,  виходячи  з  бази їх нарахування та строку користування відповідними    активами   з   урахуванням   економічного   змісту відповідної  угоди. Відповідно до наданої інформації термін сплати відсотків за ОВДП становить кожні півроку, тобто заборгованість за процентами є поточною. Тоді як поточна заборгованість не дисконтується.


Податковий облік

Операції з придбання та погашення ОВДП відображаються платником податку на прибуток при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку. Різниці за такими операціями для коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств не виникають, і тому такі операції не підлягають відображенню у Додатку ЦП (підкатегорія 102.20.02, «ЗІР» ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»