Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Чи треба дисконтувати заборгованість за фінлізингом?

Взяли авто у фінлізинг на 3 роки. Чи треба дисконтувати таку довгострокову заборгованість за фінлізингом?

Відповідно до п. 3 П(С)БО 11, норми цього стандарту (у тому числі, в частині дисконтування зобов’язань) застосовуються з урахуванням особливостей оцінки і розкриття інформації відносно зобов’язань, установлених іншими П(С)БО. Те ж сказано і в п. 3 П(С)БО 10 для дебіторської заборгованості.

Облік активу та зобов’язань за фінлізингом урегульовано в П(С)БО 14. Розрахунок теперішньої (дисконтованої) вартості мінімальних орендних платежів здійснюється за правилами, прописаними в пп. 5 (для орендаря), 10, 11 (для орендодавця) П(С)БО 14 і додатку 1.

Так, відповідно до п. 5 П(С)БО 14 орендар  відображає  в  бухобліку одержаний у фінансову оренду об'єкт  одночасно  як  актив  і  зобов'язання  за найменшою на початок строку оренди оцінкою:  справедливою вартістю активу  або  теперішньою  вартістю   суми   мінімальних   орендних платежів.

Різниця між сумою мінімальних орендних платежів  та  вартістю об'єкта   фінансової  оренди,  за  якою  він  був  відображений  у бухобліку  орендаря  на  початку  строку  фінансової оренди,  є  фінансовими  витратами  орендаря  і  відображається  у бухобліку і звітності лише в сумі,  що відноситься до звітного   періоду.   Розподіл   фінансових  витрат  між  звітними періодами протягом строку  оренди  здійснюється  із  застосуванням орендної   ставки  відсотка  на  залишок  зобов'язань  на  початок звітного періоду.

Якщо в  угоді  про фінансову оренду не вказана орендна ставка відсотка,  то для визначення теперішньої вартості суми мінімальних орендних платежів і розподілу фінансових витрат орендар застосовує ставку відсотка на можливі позики орендаря.

Приклади розрахунку  фінансових  витрат  і  розподілу  їх між звітними періодами наведені в додатку 1 до П(С)БО 14.

Тож по суті в П(С)БО 14 прописані свої правила щодо дисконтування для фінлізингу. Про розрахунок теперішньої (дисконтованої) вартості мінімальних орендних платежів податківці роз’яснювали у "Віснику" від 21 липня 2017 р., пʼятниця, №27 (931).

З огляду на все вищесказане вважаємо, що нововведені правила щодо дисконтування довгострокової заборгованості, внесені у П(С)БО 10 та П(С)БО 11 наказом Мінфіну від 16.09.2019 р. № 379, не стосуються договорів фінлізингу. Адже П(С)БО 14 передбачає свої правила щодо відображення заборгованості за фінлізингом.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Автотранспорт , Заборгованість , Облік , Лізинг

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі