• Посилання скопійовано

Облік приймання/передачі ЦМК комунальної власності в оренду

Підприємство уклало договір оренди ЦМК комунального підприємства. Як документально це оформити? Який бухоблік такої оренди?

Цілісний майновий комплекс - це об'єкт, сукупність активів якого забезпечує провадження  окремої   діяльності,   що  визначає загальнодержавне значення підприємства,  на постійній і регулярній основі (наказ Фонду Держмайна №1954).

Можливість оренди цілісного майнового комплексу передбачена, зокрема, ст. 283 ГКУ. Але при цьому встановлена вимога: оренда структурних підрозділів державних та комунальних підприємств не повинна порушувати виробничо-господарську цілісність, технологічну єдність даного підприємства. І, звісно, держава може встановлювати перелік підприємств, цілісні майнові комплекси яких не можуть бути об’єктом оренди.

 

Документальне оформлення

У першу чергу оренда ЦМК повинна бути оформлена відповідним договором оренди. При цьому, якщо в такий ЦМК входить і нерухомість, то у разі його оренди строком більше ніж на 3 роки, договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню.

Безпосередньо факт передачі ЦМК в оренду засвідчується актом приймання-передачі (зокрема, за формою №ОЗ-1 «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів») в якому зазначаються всі окремі складові такого ЦМК, що передаються в оренду.

При цьому, Мінфін наполягає, що безпосередньо факт надання послуг з оренди повинен засвідчуватись окремим актом виконаних робіт.

 

Облік

Відповідно до п. 2 ст. 13 Закону №2269 орендоване майно комунальної власності (крім таких видів нерухомого майна, як приміщення, частини будівель, споруд, а також іншого окремого індивідуально визначеного майна) включається до балансу орендаря (тобто оприбутковується) із зазначенням, що це майно є орендованим.

Орендовані приміщення, частини будівель, споруд та інше окреме індивідуально визначене майно залишаються на балансі підприємства чи господарського товариства, створеного у процесі приватизації (корпоратизації), із зазначенням, що це майно передано в оренду, та зараховується на позабалансовий рахунок орендаря із зазначенням, що це майно є орендованим.

Водночас, згідно п. 3 ст. 23 Закону №2269 амортизаційні відрахування на орендовані цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурні підрозділи, будівлі та споруди нараховує та залишає у своєму розпорядженні орендар.

Таким чином, орендар оприбутковує на баланс складові ЦМК записом Дт 10, 11 Кт 425 та нараховує відповідну амортизацію протягом строку використання (Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 131, 132).  Або ж для обліку зобов’язань у розмірі вартості ЦМК може використовуватись субрахунок 532 «Зобов'язання з оренди цілісних майнових комплексів». Комунальне ж підприємство в обліку передачу ЦМК відображає записом Дт 184 Кт 10, 11, 12 з позначкою, що такі ОЗ знаходяться в оренді і амортизацію за строк оренди відповідно не нараховує.

Одночасно в сумі, пропорційній нарахованій амортизації на такі основні засоби та інші необоротні матеріальні активи, створюється цільовий фонд з відновлення такого майна з відображенням за дебетом субрахунку 425 «Інший додатковий капітал» та кредитом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільове надходження». Використання капітальних інвестицій відображається  записом за дебетом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільове надходження» та кредитом субрахунку 425 «Інший додатковий капітал». Залишок невикористаного цільового фонду з відновлення таких основних засобів та інших необоротних матеріальних активів, що підлягає поверненню орендодавцю, відображається за дебетом рахунку 48 «Цільове фінансування і цільове надходження» та кредитом субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».

При поверненні майна нарахована амортизація списується (Дт 131, 132 Кт 10, 11), а ЦМК передається з балансу записом Дт 425 Кт 10, 11 (за залишковою вартістю).

Якщо разом з ЦМК передаються і запаси, що підлягають викупу, то вони оприбутковуються орендарем записом Дт 20, 22, 23, 25, 26, 28 Кт 685. Про податкові наслідки з податку на прибуток та ПДВ при оренді ЦМК ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025239
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025777
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202547