• Посилання скопійовано

Псування ТМЦ до закінчення їх строку придатності: списання в обліку

ТОВ на загальній системі оподаткування здійснює роздрібний продаж алкогольних та безалкогольних напоїв. Як відобразити в бухгалтерському та податковому обліку списання даної продукції у разі її псування до закінчення терміну його придатності (наприклад, скис квас)?

Загальне

Відповідно до Класифікатора відходів ДК 005-96, затвердженого наказом Держстандарту від 29.02.1996 р. №89, зіпсованою є продукція, яка:

  • втратила свої функціональні й інші властивості (якості), встановлені нормативними вимогами, до закінчення строку служби (придатності);
  • подальше застосування якої за її прямим призначенням може призвести до непередбачуваних наслідків.

Отже, ТМЦ, у яких ще не закінчився строк придатності, але вже виявлено, що такі ТМЦ втратили свої властивості (як наведено у запитанні – скис квас), то дійсно маємо справу із списанням зіпсованої продукції. Не варто плутати зіпсовану продукцію із нормами убутку товарів. Адже згідно з п. 2 Інструкції № 88, природний убуток — це товарні втрати, зумовлені природними процесами, що викликають зміну (зменшення) кількості товару, зберігаючи його якість.

Тобто списувати частину зіпсованої продукції за рахунок норм природного убутку не можна, оскільки, як зазначено вище, природний убуток передбачає втрату кількості, а не якості продукції.

Якщо матеріально відповідальна особа виявила зіпсовані ТМЦ, то це привід провести інвентаризацію (п. 7 розд. I Положення №879). Крім цього при виявлені таких товарів слід з’ясувати, чому так сталося, що товар до закінчення строку придатності вже зіпсувався. Чи є у цьому вина працівника? Чи просто не були дотримані умови щодо зберігання товару?

 

Бухоблік

Відповідно п. 3 розд. IV Положення №879 втрати від псування ТМЦ відносять до витрат того періоду, у якому була завершена їх інвентаризація. Зіпсовані ТМЦ списують за фактичною собівартістю (з урахуванням транспортно-заготівельних витрат) до складу інших операційних витрат (п. 5.7 Методрекомендацій №2)Дт 947 Кт 20, 22, 28.

Оскільки маємо справу із продажем покупних товарів, то СГ облік ТМЦ має вести за цінами продажу, а тому необхідно списати також і відповідну суму торгової націнки, що відноситься до їх вартості – Дт 947 Кт 282; Дт 285 Кт 282.

Одночасно зі списанням на витрати вартість зіпсованих ТМЦ відображають за Дт 072. Тут мають обліковуватися ТМЦ до моменту вирішення питання про винуватця псування. Після встановлення винної особи суму втрат списують із субрахунку 072 і одночасно визнають заборгованість винної особи з виникненням доходу: Дт 375 Кт 716. Якщо винна особа не встановлена, сума втрат повинна обліковуватися на субрахунку 072 не менше строку позовної давності (зазвичай, 3 роки) з моменту встановлення факту псування.

 

Податок на прибуток

Коригувань щодо цього у р.ІІІ ПКУ немає.

 

ПДВ

Списання товарів/власної продукції через втрату якісних характеристик розглядається як використання їх за межами господарської діяльності платника податку. А тому згідно з п. 198.5 ПКУ, на таке списання слід нарахувати ПЗ з ПДВ та скласти зведену податкову накладну, яка залишається у власника таких товарів/продукції (тип причини – "13"). При цьому база для нарахування ПЗ з ПДВ визначається згідно п. 189.1 ПКУ для товарів на рівні ціни придбання.

Щодо списання власної продукції п. 189.1 ПКУ не містить відповідної бази. Втім у такому випадку податківці пропонують використовувати звичайну ціну (IПК ДФСУ від 14.09.2018 р. №4040/6/99-99-15-03-02-15/IПК). Детальніше про це ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202411
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202415
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202431
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 808
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202423