Положеннями ст. 675 ЦКУ передбачено, що товар, який продавець передає або зобов'язаний передати покупцеві, має відповідати вимогам щодо його якості в момент його передання, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу.
Договором або законом може бути встановлений строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк).
На виконання вимог ст. 679 ЦКУ, продавець відповідає за недоліки товару, якщо покупець доведе, що вони виникли до передання такого товару покупцеві або з причин, які існували до цього моменту.
Якщо продавцем надані гарантії щодо якості товару, продавець відповідає за його недоліки, якщо він не доведе, що вони виникли після його передання покупцеві внаслідок порушення покупцем правил користування чи зберігання товару, дій третіх осіб, випадку або непереборної сили.
Відповідно до ст. 681-1 ЦКУ у разі, якщо виготовлювач товару відповідно до закону відкликає його у покупця, покупець має право вимагати від продавця або виготовлювача за своїм вибором:
- безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
- повернення сплаченої за товар грошової суми;
- заміни товару на аналогічний товар або на аналогічний товар з числа наявних у продавця (виготовлювача).
Сплачена за товар грошова сума, що підлягає поверненню покупцеві у разі відкликання товару, визначається виходячи з ціни такого товару на час відкликання, а в разі зниження ціни – виходячи з ціни товару на час його придбання покупцем.
Виготовлювач повертає покупцеві грошову суму, сплачену ним за товар, у момент фактичного повернення покупцем такого товару виготовлювачу чи іншій особі, уповноваженій виготовлювачем, або в інший строк за домовленістю з покупцем.
Виходячи з того, що покупець не повертає неякісний товар продавцю, отримуючи за нього повне відшкодування сплаченої вартості, таку операцію слід визнавати безоплатним наданням товару.
Згідно з пп. 192.1 ПКУ суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному та зареєстрованому в ЄРПН якщо після постачання товарів/послуг здійснюється:
- будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін;
- перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала;
- повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг.
Отже, умовою коригування податкового зобов’язання продавця також є повернення йому раніше поставленого товару. Тому підстави для коригування податкового зобов’язання з ПДВ у продавця відсутні.
Відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду продавця збільшується на суму безоплатно наданих товарів:
- особам, що не є платниками податку (крім фізичних осіб);
- платникам податку на прибуток, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 розд. XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення пп. 140.5.9 ПКУ.
Це стосується лише тих платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат з метою оподаткування. Ті платники, які не коригують фінрезультат, не збільшують фінрезультат з метою оподаткування.
Повернута покупцю сума відшкодування відображається за ДТ 948 та КТ 311 як суми визнаних економічних санкцій за невиконання підприємством законодавства та умов договорів без коригування суми ПДВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити