Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Які обліково-податкові наслідки списання ветеринарних непридатних препаратів?

Підприємство – імпортер ввозить ветеринарні товари без застосування пільг. На складі є ветеринарні товари, термін придатності яких закінчився. Як їх списати? Які обліково-податкові наслідки списання таких препаратів?

Відповідно до ст. 1 Закону №2498:

  • ветеринарні препарати – ветеринарні лікарські засоби, ветеринарні імунобіологічні засоби, антисептики, дезінфектанти, інсекто-акарициди, дератизациди, діагностикуми, що використовуються у ветеринарній медицині та тваринництві;
  • товари – тварини, продукти тваринного походження, репродуктивний матеріал, біологічні продукти, патологічний матеріал, ветеринарні препарати, субстанції, кормові добавки, премікси та корми.

В ч. 4–6 ст. 77 Закону №2498 зазначено, що кормові добавки, премікси та готові корми, які перебувають в обігу, підлягають періодичному вибірковому контролю на предмет дотримання умов реєстрації та відповідних технічних регламентів. Департамент уповноважує відповідні державні установи ветеринарної медицини на проведення такого контролю.

Забороняється обіг кормових добавок, преміксів та готових кормів, які не відповідають умовам їх реєстрації та/або відповідним технічним регламентам.

Також забороняється обіг кормів, включаючи премікси та кормові добавки, які є непридатними. Кормові добавки, премікси та готові корми вважаються непридатними, якщо:

  • фактичний вміст компонентів не відповідає маркуванню;
  • вміщують патогенні мікроорганізми у кількостях, які можуть завдати шкоди здоров'ю тварин;
  • вміщують забруднюючі речовини у кількостях, які перевищують максимально допустимі рівні;
  • вміщують заборонені до використання ветеринарні препарати та субстанції;
  • строк придатності закінчився.

Механізм реалізації (відпуску), придбання, перевезення, зберігання, застосування і ведення обліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що використовуються у ветеринарній медицині, визначає Порядок №334.

В абз. 3 п. 14 Порядку №334 зазначено, що не придатні до застосування препарати та прекурсори підлягають знищенню згідно з Порядком №299 (однак на сьогодні цей Порядок втратив чинність).

Методичні рекомендації щодо основних правил належної практики виробництва та контролю якості ветеринарних препаратів, затверджені заступником Голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України В. В. Башинським 14.05.2014 р.

Вони розроблені на основі Директиви 91/412/ЕЕС та обумовлюють вимоги до системи управління якістю, контролю якості, персоналу, приміщень та обладнання, документації, виробництва продукції і організації самоінспектування, а також є рекомендаціями для практичного використання на підприємствах – виробниках ветеринарних препаратів.

Отже, щодо порядку та документального оформлення списання непридатних ветеринарних препаратів доцільно звертатися до Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України.

 

Облік

У п. 27 П(С)БО 9 зазначено, що сума, на яку первісна вартість запасів перевищує чисту вартість їх реалізації, та вартість повністю втрачених (зіпсованих або тих, що не вистачає) запасів списуються на витрати звітного періоду. Суми втрат від псування цінностей до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансових рахунках. Після встановлення осіб, які мають відшкодувати втрати, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості (або інших активів) і доходу звітного періоду.

Облік нестач грошових коштів та інших цінностей і втрат від псування цінностей, що виявлені в процесі заготовлення, переробки, збереження, та реалізації ведеться на субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» (ДТ 947 КТ 281).

Одночасно із списанням цінностей, винних у нестачі яких не встановлено, на витрати, балансова вартість списаного активу зараховується на позабалансовий рахунок 07 «Списані активи».

 

ПДВ

Норми пп. «г» пп. 198.5 ПКУ зобов'язують платника ПДВ нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН, зведену податкову накладну, зокрема, за придбаними з ПДВ товарами, у разі їх використання в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (ДТ 949 КТ 641).

ДФС в ІПК від 15.11.2018 р. № 4838/6/99-99-15-03-02-15/ІПК повідомляє, що у разі списання товарно-матеріальних цінностей у зв'язку з визнанням їх непридатними для використання вони не можуть бути використані у межах господарської діяльності підприємства.

Отже, при списанні зіпсованих товарів, що втратили споживчі властивості, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються лише за умови, що вартість таких товарів включається до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування ПДВ та пов'язані з отриманням доходів.

У разі недотримання цієї умови при списанні вказаних товарів платник зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ за основною ставкою згідно з пп. «г» пп. 198.5 ПКУ, оскільки такі товари не використовуються в оподатковуваних операціях.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Імпорт , ПДВ , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі