Питання щодо порядку обліку цільового фінансування, що надається в іноземній валюті, ми розглядали тут та тут. При цьому, варто звернути увагу, що відповідно до п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті при первісному визнанні перераховуються у валюту звітності за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.
Гривнева сума цільового фінансування фіксується на субрахунку 48 і надалі не перераховується, оскільки цільове фінансування — це немонетарна стаття балансу. Відповідно до п. 7 П(С)БО 21 на кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.
Тож переоцінювати валютний залишок на субрахунку 48 не потрібно.
Водночас, згідно з Інструкцією №291, за кредитом рахунку 48 відображаються кошти цільового призначення, для фінансування певних заходів, за дебетом - використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.
Таким чином, за дебетом повинно бути відображено не гривневу суму коштів, яка отримана від продажу валюти, а суми витрат, які покриваються таким цільовим фінансуванням. Відповідно, сума на рахунку 48 не може мати від’ємного значення (окрім випадків, коли фінансування надається після понесення витрат), оскільки у разі недостатності сум цільового фінансування і відсутності його додаткового надходження витрати повинні бути покриті за рахунок інших доходів (в даному випадку це буде позитивна різниця між курсом Нацбанку та міжбанківським курсом продажу іноземної валюти).
Наприклад, у разі отримання цільового фінансування в іноземній валюті бухгалтерські записи будуть виглядати так:
- Дт 312 Кт 484 – 100000,00 грн;
- Дт 311 Кт 334 – 102000,00 грн;
- Дт 334 Кт 711 – 2000,00 грн;
- Дт 92 Кт 631 – 102000,00 грн (понесені витрати);
- Дт 484 Кт 719 – 100000,00 грн.
Тобто, вважаємо, що фактично понесені витрати підприємство покриваються двома частинами:
- 100000,00 грн – за рахунок цільового фінансування яке було відображено за курсом на дату надходження;
- 2000,00 грн – за рахунок доходу від позитивної курсової різниці.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити