Облік цільових коштів ведеться на рахунку 48 «Цільове фінансування та цільові надходження». Надходження цільових коштів відображається за кредитом рахунку 48, а використання сум, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум — за дебетом рахунку 48. Як правило, у більшості випадків цільові кошти обліковуються на субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування та цільових надходжень».
Якщо цільове фінансування надходить у валюті, його потрібно перерахувати у гривні на дату отримання. Відповідно до п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті при первісному визнанні перераховуються у валюту звітності за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.
Гривнева сума цільового фінасування фіксується на субрахунку 484 і надалі не перераховується, тому що цільове фінансування — це немонетарна стаття балансу. Відповідно до п. 7 П(С)БО 21 на кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.
Тож переоцінювати валютний залишок на субрахунку 484 не потрібно.
Зверніть увагу! Залишок валюти, яка перебуває на валютному рахунку у банку – це монетарна стаття. Тому за нею в загальному порядку визначаються курсові різниці: на дату балансу та на дату операції (див. пп. 7 і 8 П(С)БО 21). При цьому:
- позитивні курсові різниці включаються до операційних доходів (Кт 714);
- від’ємні курсові різниці включаються до операційних витрат (Дт 945).
Тобто курсові різниці за залишками валюти на рахунках (за будь-якою валютою, в тому числі і тією, яка надійшла у вигляді цільового фінансування) включаються до операційних доходів або витрат.
Висновки:
- Валютний залишок цільового фінансування не переоцінюється;
- Курсові різниці за рахунком 48 не визначаються;
- Операційні курсові різниці виникають лише за залишком валюти на рахунках у банку.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись