• Посилання скопійовано

Списання довгострокових біологічних активів рослинництва: облік та документальне оформлення

Як відобразити в бухобліку списання з рахунку 162 «Довгострокoві біологічні активи рослинництва, які oцінені за первісною вартіcтю»? Який пакет бухгалтерських документів потрібно?

Для визначення непридатності довгострокових біологічних активів рослинництва і встановлення неможливості та/або неефективності їх використання, а також для оформлення документації на списання біологічних активів рослинництва безпосередньо на підприємстві створюється комісія.

Комісія створюється наказом керівника підприємства та складається з голови комісії (керівника або його заступника) та членів комісії (головного бухгалтера або його заступника; осіб, на яких покладено відповідальність за збереження майна; працівників інженерних, технічних, технологічних та інших служб підприємства, які добре знають об'єкт рослинницва).

Комісія зі списання біологічних активів рослинництва:

  • проводить інвентаризацію біологічних активів рослинництва, які пропонуються до списання, та за її результатами складає акт за встановленою формою. Докладно про інвентаризацію ми писали тут;
  • установлює економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання біологічних активів рослинництва та вносить відповідні пропозиції;
  • установлює конкретні причини списання біологічних активів рослинництва: знищення, виснаження та інше;
  • установлює можливість використання окремих матеріалів знищених біологічних активів рослинництва, що підлягають списанню і забезпечує контроль за проведенням їх оцінки;
  • складає Акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) (форма №ДБАСГ-3).

У Акті за ф. № ДБАСГ-3 зазначають дані, які характеризують об'єкт, а саме:

  • рік закладання;
  • первісну вартість (переоцінку);
  • суму нарахованого зносу за даними бухобліку;
  • причини списання;
  • економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення активів.

Протокол засідання комісії, акт інвентаризації та акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) затверджуються керівником підприємства.

Вартість насаджень списується з рахунку 162 так:

  • Дт 134 Кт 162 – на суму накопиченого зносу на момент списання;
  • Дт  976 Кт 162 – на залишкову вартість на момент списання.

Аналогічні проведення зазначено у п. 25 Додатку 2 до Методичних рекомендацій №1315.

Про це та про особливості оподаткування ПДВ операції із списання активів ми детально писали тут>>

Крім цього зауважимо, що плодоносні рослинb, які пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, крім дерев у лісі (лісовий масив), з 05.01.2018 року обліковуються не як довгострокові біологічні активи (рахунок 16), а як ОЗ (субрахунок 108). Про це ми детально писали тут. Тому, якщо списуються наразі такі активи, то спочатку слід виправити помилку із невідображення переведення активів рослинництва із рахунку 16 на субрахунок 108 відповідно до вимог П(С)БО 6, а вже потім списувати такі рослини із субрахунку 108.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20246
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024223
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202426
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202450