Для визначення непридатності довгострокових біологічних активів рослинництва і встановлення неможливості та/або неефективності їх використання, а також для оформлення документації на списання біологічних активів рослинництва безпосередньо на підприємстві створюється комісія.
Комісія створюється наказом керівника підприємства та складається з голови комісії (керівника або його заступника) та членів комісії (головного бухгалтера або його заступника; осіб, на яких покладено відповідальність за збереження майна; працівників інженерних, технічних, технологічних та інших служб підприємства, які добре знають об'єкт рослинницва).
Комісія зі списання біологічних активів рослинництва:
- проводить інвентаризацію біологічних активів рослинництва, які пропонуються до списання, та за її результатами складає акт за встановленою формою. Докладно про інвентаризацію ми писали тут;
- установлює економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання біологічних активів рослинництва та вносить відповідні пропозиції;
- установлює конкретні причини списання біологічних активів рослинництва: знищення, виснаження та інше;
- установлює можливість використання окремих матеріалів знищених біологічних активів рослинництва, що підлягають списанню і забезпечує контроль за проведенням їх оцінки;
- складає Акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) (форма №ДБАСГ-3).
У Акті за ф. №ДБАСГ-3 зазначають дані, які характеризують об'єкт, а саме:
- рік закладання;
- первісну вартість (переоцінку);
- суму нарахованого зносу за даними бухобліку;
- причини списання;
- економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення активів.
Протокол засідання комісії, акт інвентаризації та акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) затверджуються керівником підприємства.
Вартість насаджень списується з рахунку 162 так:
- Дт 134 Кт 162 – на суму накопиченого зносу на момент списання;
- Дт 976 Кт 162 – на залишкову вартість на момент списання.
Аналогічні проведення зазначено у п. 25 Додатку 2 до Методичних рекомендацій №1315.
Про це та про особливості оподаткування ПДВ операції із списання активів ми детально писали тут>>
Крім цього зауважимо, що плодоносні рослинb, які пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, крім дерев у лісі (лісовий масив), з 05.01.2018 року обліковуються не як довгострокові біологічні активи (рахунок 16), а як ОЗ (субрахунок 108). Про це ми детально писали тут. Тому, якщо списуються наразі такі активи, то спочатку слід виправити помилку із невідображення переведення активів рослинництва із рахунку 16 на субрахунок 108 відповідно до вимог П(С)БО 6, а вже потім списувати такі рослини із субрахунку 108.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись