• Посилання скопійовано

Списання довгострокових біологічних активів рослинництва: облік та документальне оформлення

Як відобразити в бухобліку списання з рахунку 162 «Довгострокoві біологічні активи рослинництва, які oцінені за первісною вартіcтю»? Який пакет бухгалтерських документів потрібно?

Для визначення непридатності довгострокових біологічних активів рослинництва і встановлення неможливості та/або неефективності їх використання, а також для оформлення документації на списання біологічних активів рослинництва безпосередньо на підприємстві створюється комісія.

Комісія створюється наказом керівника підприємства та складається з голови комісії (керівника або його заступника) та членів комісії (головного бухгалтера або його заступника; осіб, на яких покладено відповідальність за збереження майна; працівників інженерних, технічних, технологічних та інших служб підприємства, які добре знають об'єкт рослинницва).

Комісія зі списання біологічних активів рослинництва:

  • проводить інвентаризацію біологічних активів рослинництва, які пропонуються до списання, та за її результатами складає акт за встановленою формою. Докладно про інвентаризацію ми писали тут;
  • установлює економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання біологічних активів рослинництва та вносить відповідні пропозиції;
  • установлює конкретні причини списання біологічних активів рослинництва: знищення, виснаження та інше;
  • установлює можливість використання окремих матеріалів знищених біологічних активів рослинництва, що підлягають списанню і забезпечує контроль за проведенням їх оцінки;
  • складає Акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) (форма №ДБАСГ-3).

У Акті за ф. №ДБАСГ-3 зазначають дані, які характеризують об'єкт, а саме:

  • рік закладання;
  • первісну вартість (переоцінку);
  • суму нарахованого зносу за даними бухобліку;
  • причини списання;
  • економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення активів.

Протокол засідання комісії, акт інвентаризації та акт на списання довгострокових біологічних активів рослинництва (багаторічних насаджень) затверджуються керівником підприємства.

Вартість насаджень списується з рахунку 162 так:

  • Дт 134 Кт 162 – на суму накопиченого зносу на момент списання;
  • Дт  976 Кт 162 – на залишкову вартість на момент списання.

Аналогічні проведення зазначено у п. 25 Додатку 2 до Методичних рекомендацій №1315.

Про це та про особливості оподаткування ПДВ операції із списання активів ми детально писали тут>>

Крім цього зауважимо, що плодоносні рослинb, які пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, крім дерев у лісі (лісовий масив), з 05.01.2018 року обліковуються не як довгострокові біологічні активи (рахунок 16), а як ОЗ (субрахунок 108). Про це ми детально писали тут. Тому, якщо списуються наразі такі активи, то спочатку слід виправити помилку із невідображення переведення активів рослинництва із рахунку 16 на субрахунок 108 відповідно до вимог П(С)БО 6, а вже потім списувати такі рослини із субрахунку 108.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025234
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025761
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545