• Посилання скопійовано

Чи нараховується амортизація на вживане обладнання?

ТОВ-«малодохідник» придбало вживане обладнання, що експлуатувалося понад 5 років (основний засіб 4 групи). Чи нараховується на нього амортизація?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Амортизація в п. 4 П(С)БО 7 визначена як систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації). Відповідно вартістю, яка амортизується, є первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості. Строк корисного використання ОЗ підприємство встановлює самостійно.

Первісна вартість є собою історичну (фактичну) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.

Первісна вартість об'єкта основних засобів складається з витрат, наведених в п. 8 П(С)БО 7. До цього складу, зокрема, належать суми, що сплачують постачальникам активів (без непрямих податків).

З метою оподаткування мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, передбачені пп. 138.3.3 ПКУ, для групи 4 становлять:

  • 5 років для машин та обладнання;
  • 2 роки для електронно-обчислювальних машин, інших машин для автоматичного оброблення інформації, пов'язаних з ними засобів зчитування або друку інформації, пов'язаних з ними комп'ютерних програм (крім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, які визнаються нематеріальним активом), інших інформаційний систем, комутаторів, маршрутизаторів, модулів, модемів, джерел безперебійного живлення та засобів їх підключення до телекомунікаційних мереж, телефонів (в т. ч. стільникових), мікрофонів і рацій, вартість яких перевищує 6000 гривень.

На ситуацію, що розглядається, не поширюються норми п. 43 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ, оскільки не виконується вимога про те, що основні засоби не були введені в експлуатацію та не використовувалися на території України.

Також, якщо підприємство не розраховує податкові різниці з метою оподаткування прибутку, воно не зобов’язане дотримуватися мінімально допустимих строків амортизації, визначених нормами ПКУ. Таке підприємство встановлює строк корисного використання вживаного обладнання на власний розсуд, виходячи з планового строку та особливостей використання такого обладнання.

Отже, вартість вживаного обладнання підлягає амортизації в загальному порядку протягом строку його корисного використання (експлуатації) на цьому підприємстві.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025234
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025761
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545