Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Безоплатна передача авто неприбутковою організацією: що в обліку?

Неприбуткова організація безоплатно передає повністю замортизований транспортний засіб юрособі - платнику ЄП IV групи. Які податкові наслідки такої передачі? Як її правильно оформити та відобразити в обліку?

Статус неприбутковості

Перш за все варто звернути увагу, що відповідно до п. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Таким чином, можливість безоплатної передачі авто або підстава, на якій воно передається, повинні бути визначені установчими документами.

В інакшому випадку така неприбуткова організація зобов’язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. Податкове зобов’язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

 

Документальне оформлення

Безоплатну передачу активу (особливо від неприбуткової організації) слід оформити відповідним договором дарування (безоплатної передачі). Окрім цього, при безпосередній передачі ОЗ складається акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів за формою №ОЗ-1. При цьому, неприбуткові організації також можуть використовувати і власнорозроблену форму з врахуванням наявності всіх обов’язкових реквізитів типової форми.

Окрім цього, повинні бути зроблені відповідні відмітки в Інвентарній картці обліку основних засобів (форма №ОЗ-6) та Інвентарному списку основних засобів (форма №ОЗ-9).

 

Дата передачі

Датою постачання в такому випадку буде безпосередньо підписання акту приймання-передачі, оскільки безпосередньо підписання договору не призводить до виникнення операції з постачання, оскільки перехід права власності відбувається саме за актом приймання-передачі.

 

Бухоблік

При передачі повністю замортизованого (залишкова вартість дорівнює нулю) об’єкта ОЗ і відсутності додаткових витрат, які б могли сформувати таку первісну вартість, проведення Дт 286 Кт 10 можна буде зробити хіба що в аналітичному обліку. Оскільки ОЗ передається безоплатно, то відповідно дохід від такої операції виникати не буде.

При цьому списання суми зносу при вибутті об’єкта відображається бухгалтерським записом Дт 13 Кт 10, який обнулить залишок на рахунку 10, оскільки ОЗ повністю замортизований. Якщо за дебетом субрахунку 286 не обліковується первісна вартість такого активу, то й проведень з її списання на собівартість реалізованого активу, відповідно, не буде.

 

Податкові наслідки

Податкових наслідків з ПДВ також не виникне, оскільки за п. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної ціни (в даному випадку вона дорівнює 0), але не нижче залишкової вартості таких необоротних активів (які також дорівнюють 0). Окрім ризиків щодо статусу неприбутковості (про які ми писали на початку), інших податкових наслідків не виникає. Єдине що, вибуття транспортного засобу необхідно відобразити у повідомленні за формою №20-ОПП.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Амортизація , Єдиний податок , Неприбуткові установи , Основні засоби , Облік , Транспортні засоби

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Вам потрібен новий ПКУ?

Тисніть на кнопку >>

Закрити +