• Посилання скопійовано

Розподіл ЗВВ та визначення бази їх розподілу в обліку мікропідприємства

Чи може мікропідприємство (за нормами Закону про бухоблік) щомісяця при реалізації продукції списувати ЗВВ на 90 рахунок без їх розподілу, якщо не встановлено базу розподілу ЗВВ? Як цей момент прописати в наказі про облікову політику?

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

У п. 15 П(С)БО 16 наведено перелік  загальновиробничих витрат (далі – ЗВВ). У п. 16 П(С)БО 16 визначено класифікацію ЗВВ на постійні та змінні. Якщо ЗВВ  є у складі витрат підприємства, і вони підпадають під вимоги п. 15 та 16 П(С)БО 16, підприємство зобов'язане обліковувати ЗВВ відповідно до П(С)БО 16. Приклад розподілу ЗВВ наведено в додатку 1 до П(С)БО 16.

Водночас, у п. 16 П(С)БО 16 зазначено, що перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Тож, підприємство самостійно визначає, які саме витрати воно відноситиме до складу ЗВВ, та за якою базою розподілятиме їх між об'єктами калькуляції.

Якщо за фактичними обліковими даними підприємства за підсумками місяця зазвичай не залишається нерозподілених ЗВВ, підприємство може повністю відносити ЗВВ на собівартість виробленої продукції  у звітному періоді: Дт 23 Кт 91. Віднесення всієї суми ЗВВ на собівартість реалізованої продукції може вплинути на достовірність фінансової звітності, якщо, наприклад, у звітному періоді було вироблено продукції багато, а реалізовано мало, або навпаки.

Отже, незалежно від розміру підприємства, воно в будь-якому разі зобов'язане виконувати приписи П(С)БО 16 – з метою досягнення достовірності фінансової звітності.

У наказі про облікову політику слід зазначити склад статей виробничих та загальновиробничих витрат, а також бази розподілу ЗВВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518