• Посилання скопійовано

Розподіл ЗВВ та визначення бази їх розподілу в обліку мікропідприємства

Чи може мікропідприємство (за нормами Закону про бухоблік) щомісяця при реалізації продукції списувати ЗВВ на 90 рахунок без їх розподілу, якщо не встановлено базу розподілу ЗВВ? Як цей момент прописати в наказі про облікову політику?

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

У п. 15 П(С)БО 16 наведено перелік  загальновиробничих витрат (далі – ЗВВ). У п. 16 П(С)БО 16 визначено класифікацію ЗВВ на постійні та змінні. Якщо ЗВВ  є у складі витрат підприємства, і вони підпадають під вимоги п. 15 та 16 П(С)БО 16, підприємство зобов'язане обліковувати ЗВВ відповідно до П(С)БО 16. Приклад розподілу ЗВВ наведено в додатку 1 до П(С)БО 16.

Водночас, у п. 16 П(С)БО 16 зазначено, що перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Тож, підприємство самостійно визначає, які саме витрати воно відноситиме до складу ЗВВ, та за якою базою розподілятиме їх між об'єктами калькуляції.

Якщо за фактичними обліковими даними підприємства за підсумками місяця зазвичай не залишається нерозподілених ЗВВ, підприємство може повністю відносити ЗВВ на собівартість виробленої продукції  у звітному періоді: Дт 23 Кт 91. Віднесення всієї суми ЗВВ на собівартість реалізованої продукції може вплинути на достовірність фінансової звітності, якщо, наприклад, у звітному періоді було вироблено продукції багато, а реалізовано мало, або навпаки.

Отже, незалежно від розміру підприємства, воно в будь-якому разі зобов'язане виконувати приписи П(С)БО 16 – з метою досягнення достовірності фінансової звітності.

У наказі про облікову політику слід зазначити склад статей виробничих та загальновиробничих витрат, а також бази розподілу ЗВВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    Сьогодні 12:228
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    Сьогодні 10:1012
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202430
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 789
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202422