• Посилання скопійовано

Розподіл ЗВВ та визначення бази їх розподілу в обліку мікропідприємства

Чи може мікропідприємство (за нормами Закону про бухоблік) щомісяця при реалізації продукції списувати ЗВВ на 90 рахунок без їх розподілу, якщо не встановлено базу розподілу ЗВВ? Як цей момент прописати в наказі про облікову політику?

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

У п. 15 П(С)БО 16 наведено перелік  загальновиробничих витрат (далі – ЗВВ). У п. 16 П(С)БО 16 визначено класифікацію ЗВВ на постійні та змінні. Якщо ЗВВ  є у складі витрат підприємства, і вони підпадають під вимоги п. 15 та 16 П(С)БО 16, підприємство зобов'язане обліковувати ЗВВ відповідно до П(С)БО 16. Приклад розподілу ЗВВ наведено в додатку 1 до П(С)БО 16.

Водночас, у п. 16 П(С)БО 16 зазначено, що перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат установлюються підприємством. Тож, підприємство самостійно визначає, які саме витрати воно відноситиме до складу ЗВВ, та за якою базою розподілятиме їх між об'єктами калькуляції.

Якщо за фактичними обліковими даними підприємства за підсумками місяця зазвичай не залишається нерозподілених ЗВВ, підприємство може повністю відносити ЗВВ на собівартість виробленої продукції  у звітному періоді: Дт 23 Кт 91. Віднесення всієї суми ЗВВ на собівартість реалізованої продукції може вплинути на достовірність фінансової звітності, якщо, наприклад, у звітному періоді було вироблено продукції багато, а реалізовано мало, або навпаки.

Отже, незалежно від розміру підприємства, воно в будь-якому разі зобов'язане виконувати приписи П(С)БО 16 – з метою досягнення достовірності фінансової звітності.

У наказі про облікову політику слід зазначити склад статей виробничих та загальновиробничих витрат, а також бази розподілу ЗВВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20247
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024254
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202428
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202451