• Посилання скопійовано

Відображення в бухобліку блокування/розблокування цінних паперів

Підприємство має на балансі цінні папери. Через їх блокування на звітну дату балансу знецінило їх вартість до нуля (був показаний збиток від знецінення та відображено збільшення фінрезультату в звітному році). В наступному звітному році ці цінні папери було розблоковано. Підприємство оцінило їх за справедливою вартістю згідно з біржовою довідкою, внаслідок чого визнало прибуток. Чи правильні були дії і якими бухпроведеннями оформлюються ці операції?

На початку слід зазначити, що цінні папери, які належать підприємству на праві власності, як правило, є частиною його активів. Щодо бухобліку таких активів за МСФЗ читайте тут, ми ж розглянемо норми національних стандартів. 

Нагадаємо, що згідно з НП(С)БО 1 активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. І ось, якщо вигоди у майбутньому не очікуються (зокрема, через блокування цінних паперів), підприємству немає сенсу визнавати цінні папери активом, і в такому випадку вони не просто знецінюються, а списуються з балансу через невідповідність ознакам активу. 

Інша справа – переоцінка активів. На жаль, у запитанні не уточнюється, які саме цінні папери має на балансі підприємство. Але щодо оцінки, за якою вони відображаються в бухобліку, слід застосовувати П(С)БО 13. Зауважимо, що цей стандарт розрізняє фінансові активи (як складову фінансових інструментів підприємства) і фінансові активи, призначені для перепродажу (які є складовою фінансових активів підприємства і, на нашу думку, в запитанні йдеться саме про цей вид активу). 

Фінансові інструменти первісно оцінюють  та  відображають за  їх  фактичною собівартістю,  яка  складається із справедливої вартості активів,  зобов'язань або інструментів власного капіталу, наданих   або   отриманих   в   обмін  на  відповідний  фінансовий інструмент, і витрат, які безпосередньо пов'язані з придбанням або вибуттям фінансового інструмента (комісійні,  обов'язкові збори та платежі при передачі цінних паперів тощо).  Отже, якщо підприємство придбало цінні папери за договором купівлі-продажу, оприбутковує вона такий актив за такою фактичною собівартістю. 

Але на кожну наступну після визнання дату  балансу  фінансові активи оцінюються за їх справедливою вартістю, крім: 

  • дебіторської   заборгованості,   яка  не  призначена  для перепродажу; 
  • фінансових інвестицій,  які утримуються підприємством  до їх погашення; 
  • фінансових активів,  справедливу вартість яких неможливо достовірно визначити; 
  • фінансових інвестицій та інших фінансових активів,  щодо яких не застосовується оцінка за справедливою вартістю.

Визначення справедливої вартості наразі подано лише у п. 4 П(С)БО 19. Це - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату.  Тобто, в частині цінних паперів справедлива вартість - це їх ринкова ціна. Визначити її можна по-різному, П(С)БО та Закон про оцінку не вимагають залучання для цього незалежного експерта.  

Якщо підприємство має інформацію про те, що справедлива вартість цінних паперів суттєво відрізняється від їх фактичної собівартості, такий актив доведеться переоцінити.

Збільшення  або  зменшення балансової вартості фінансових інструментів,  які не  є  об'єктом  хеджування  та  оцінюються  за справедливою  вартістю,  визнається  іншими  доходами  або  іншими витратами. У такому випадку треба робити проведення Дт 352 Кт 740 та Дт 970 Кт 352, відповідно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144