Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Бухоблік підзвітних коштів та продажу товарів і продукції ФГ за готівку

За використану електроенергію голова фермерського господарства заплатив власні кошти у банку на рахунок РЕМ. Також фермерське господарство продає яблука за готівку. Як обліковувати ці операції?

Перша ситуація – здійснення розрахунків з постачальниками за рахунок підзвітних коштів

Голова фермерського господарства повинен скласти авансовий звіт та додати до нього квитанцію банку про оплату за використану електроенергію. За таким авансовим звітом в обліку здійснюються запис: Дт 631 (аналітика - РЕМ) Кт 372 (аналітика - голова ФГ). 

Надалі ФГ повинно компенсувати голові понесені витрати – готівкою з каси або перерахуванням на його банківський рахунок: Дт 372 Кт 301, 311.

Якщо компенсація здійснюється готівкою, слід пам'ятати про обмеження готівкових розрахунків з фізособами – 50 тис. грн відповідно до п. 6 Положення №148.

Звертаємо увагу на думку податківців щодо оподаткування компенсації підзвітним особам витрачених власних коштів на закупівлю товарів (див. наш коментар тут).

Таку думку податківці мають лише щодо компенсації власних коштів підзвітних осіб, витрачених на купівлю товарів. Щодо оплати послуг та оплати заборгованості (як в даному випадку) аналогічної думки податківців поки що немає. Але ми все ж таки  рекомендуємо здійснювати такі розрахунки не за рахунок власних коштів фізосіб, а за рахунок коштів підприємства, що заздалегідь видаються підзвітній особі для здійнення певних дій – закупівлі товарів або оплати робіт, послуг.

 

Друга ситуація – продаж яблук за готівку

У загальному випадку розрахунки готівкою потребують використання РРО відповідно до Закону про РРО, зокрема, відповідно до вимог ст. 3 Закону про РРО. Проте є виключення для продажу за готівку власної продукції (ст. 9 Закону про РРО).

Так, відповідно до пп. 1 ст. 9 Закону про РРО  РРО та розрахункові книжки не застосовуються при  здійсненні  торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх  форм  власності,  крім  підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ  і  організацій  з  оформленням  прибуткових і видаткових касових  ордерів  та  видачею  відповідних  квитанцій,  підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

З цього випливає, що продавати яблука за готівку фермерське господарство може за одночасного дотримання трьох умов:

  • ФГ повинно бути юрособою (підприємством, яке зареєстроване в установленому порядку).
    Для ФГ, які засновані на основі ФОП, ця норма ст. 9 не діє, для ФОП є інші умови, про які буде далі;
  • яблука повинні бути власновиробленою продукцією ФГ, тобто вирощені саме цим ФГ, а не купленими у сторонніх осіб. Якщо яблука не є власновиробленими, вони вже будуть вважатися купленим товаром, і при їх перепродажу за готівку потрібен буде РРО;
  • отримання готівки від покупців повинно оформлюватися касовими ордерами.
    На підставі касових ордерів здійснюється запис: Дт 301 Кт 361 (аналітика – покупці). Передання яблук покупцям оформлюється видатковою накладною та бухгалтерським записом: Дт 361 (аналітика – покупці)  Кт 701, нарахування ПЗ з ПДВ – Дт 701 Кт 641/ПДВ.

Щодо правил застосування РРО для ФОП, слід взяти до уваги норми п. 296.10 ПКУ: реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

  • першої групи;
  • другої - четвертої груп (фізособи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Таким чином, якщо ФГ створене на основі реєстрації ФОП, то продаж продукції та покупних товарів за готівку можливий лише за умови, що обсяг доходу за календарний рік не перевищує 1 млн грн.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Каса , РРО , Сільське господарство , Готівка

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі