• Посилання скопійовано

Бухоблік підзвітних коштів та продажу товарів і продукції ФГ за готівку

За використану електроенергію голова фермерського господарства заплатив власні кошти у банку на рахунок РЕМ. Також фермерське господарство продає яблука за готівку. Як обліковувати ці операції?

Перша ситуація – здійснення розрахунків з постачальниками за рахунок підзвітних коштів

Голова фермерського господарства повинен скласти авансовий звіт та додати до нього квитанцію банку про оплату за використану електроенергію. За таким авансовим звітом в обліку здійснюються запис: Дт 631 (аналітика - РЕМ) Кт 372 (аналітика - голова ФГ). 

Надалі ФГ повинно компенсувати голові понесені витрати – готівкою з каси або перерахуванням на його банківський рахунок: Дт 372 Кт 301, 311.

Якщо компенсація здійснюється готівкою, слід пам'ятати про обмеження готівкових розрахунків з фізособами – 50 тис. грн відповідно до п. 6 Положення №148.

Звертаємо увагу на думку податківців щодо оподаткування компенсації підзвітним особам витрачених власних коштів на закупівлю товарів (див. наш коментар тут).

Таку думку податківці мають лише щодо компенсації власних коштів підзвітних осіб, витрачених на купівлю товарів. Щодо оплати послуг та оплати заборгованості (як в даному випадку) аналогічної думки податківців поки що немає. Але ми все ж таки  рекомендуємо здійснювати такі розрахунки не за рахунок власних коштів фізосіб, а за рахунок коштів підприємства, що заздалегідь видаються підзвітній особі для здійнення певних дій – закупівлі товарів або оплати робіт, послуг.

 

Друга ситуація – продаж яблук за готівку

У загальному випадку розрахунки готівкою потребують використання РРО відповідно до Закону про РРО, зокрема, відповідно до вимог ст. 3 Закону про РРО. Проте є виключення для продажу за готівку власної продукції (ст. 9 Закону про РРО).

Так, відповідно до пп. 1 ст. 9 Закону про РРО  РРО та розрахункові книжки не застосовуються при  здійсненні  торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх  форм  власності,  крім  підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ  і  організацій  з  оформленням  прибуткових і видаткових касових  ордерів  та  видачею  відповідних  квитанцій,  підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

З цього випливає, що продавати яблука за готівку фермерське господарство може за одночасного дотримання трьох умов:

  • ФГ повинно бути юрособою (підприємством, яке зареєстроване в установленому порядку).
    Для ФГ, які засновані на основі ФОП, ця норма ст. 9 не діє, для ФОП є інші умови, про які буде далі;
  • яблука повинні бути власновиробленою продукцією ФГ, тобто вирощені саме цим ФГ, а не купленими у сторонніх осіб. Якщо яблука не є власновиробленими, вони вже будуть вважатися купленим товаром, і при їх перепродажу за готівку потрібен буде РРО;
  • отримання готівки від покупців повинно оформлюватися касовими ордерами.
    На підставі касових ордерів здійснюється запис: Дт 301 Кт 361 (аналітика – покупці). Передання яблук покупцям оформлюється видатковою накладною та бухгалтерським записом: Дт 361 (аналітика – покупці)  Кт 701, нарахування ПЗ з ПДВ – Дт 701 Кт 641/ПДВ.

Щодо правил застосування РРО для ФОП, слід взяти до уваги норми п. 296.10 ПКУ: реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

  • першої групи;
  • другої - четвертої груп (фізособи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Таким чином, якщо ФГ створене на основі реєстрації ФОП, то продаж продукції та покупних товарів за готівку можливий лише за умови, що обсяг доходу за календарний рік не перевищує 1 млн грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442