Передоплата
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи.
Своєю чергою, згідно з п. 2.36 Методрекомендацій №433 у статті «Витрати майбутніх періодів» відображаються витрати, які мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але належать до наступних звітних періодів.
Відповідно до витрат майбутніх періодів відносяться витрати, які:
- понесені у звітному періоді (є оплата та документальне підтвердження здійснення витрат);
- належать до майбутніх періодів. Доходи, пов’язані з такими витратами, виникнуть у наступних періодах, або сплата таких платежів пов’язана з майбутніми періодами.
Зважаючи на те, що акт наданих послуг оренди буде складено лише за результатами грудня, відповідно наразі підприємство має лише передоплату за грудень, то такі витрати не можуть бути визнані понесеними і обліковуватися за статтею «Витрати майбутніх періодів».
Така сплачена сума є передоплатою. Для відображення передоплати в плані рахунків передбачено субрахунок 371 «Розрахунки за виданими авансами».
Первинні документи із запізненням
Згідно з ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, у якому вони були здійснені.
Витрати (тобто госпоперація) згідно з п. 7 П(С)БО 16 визнаються або в періоді отримання доходу, для отримання якого вони здійснені, або в періоді їх фактичного понесення, якщо витрати неможливо прямо пов'язати з доходом.
З цього випливає, що витрати, щодо яких на момент складання фінансової звітності не отримано первинних документів від контрагентів, все одно мають бути відображені за правилами п. 7 П(С)БО 16 або в одному періоді з періодом одержання пов'язаних із ними доходів, або в періоді їх фактичного понесення, а не в періоді отримання документів.
На підтримку такого підходу висловлювався і Мінфін у листі від 22.04.2016 р. №31-11410-06-5/11705, у якому зазначається, що визнання витрат у бухобліку та їх відображення у фінзвітності не залежать від періоду отримання первинних документів від контрагентів.
Достатнім до моменту отримання первинних документів від контрагента є застосування первинних документів, створених підприємством самостійно у довільній формі з дотриманням вимог щодо обов'язкових реквізитів первинного документа. Зазначаючи про такий первинний документ, фахівці Мінфіну згадують бухгалтерську довідку.
Таким чином, навіть за умови відсутності первинних документів, та за умови, що послуги з оренди було надано, підприємство може визнати витрати у сумі достовірної оцінки на підставі бухгалтерської довідки. Зважаючи на те, що підприємство достовірно знає про розмір оренди за місяць, за який документи отримуються із запізненням, визнавати витрати підприємство може без створення резерву.
На підставі складеної бухгалтерської довідки кредитуємо звичайні рахунки обліку зобов'язань та за потреби визнаємо витрати (Дт 20, 26, 28, 23, 91-94 Кт 631).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити