• Посилання скопійовано

Переоцінка сільгосппродукції у сільгоспвиробника: відображення в бухобліку

За результатами госпдіяльності підприємства в кінці року виникає необхідність дооцінки або уцінки планової собівартості сільгосппродукції, яка є в залишках реалізованої. Як це правильно відобразити в бухобліку? Де відобразити у балансі?

Порядок переоцінки сільгосппродукції прописаний у П(С)БО 30 та Методрекомендаціях №1315.

Так, згідно з п. 6.1 Методрекомендацій №1315 та п. 12 П(С)БО 30 сільськогосподарська продукція та додаткові біологічні активи при їх первісному визнанні оцінюються:

  • за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу;
  • або за виробничою собівартістю відповідно до П(С)БО 16.

Згідно з п. 7.4 Методрекомендацій №1315 доходи (витрати) від первісного визнання сільськогосподарської продукції включаються до складу інших операційних доходів (витрат):

  • в кінці звітного (календарного) року;
  • або на кожну дату балансу з коригуванням до фактичної суми доходів (витрат) від первісного визнання сільськогосподарської продукції, визначеної в кінці звітного (календарного) року.

Такі доходи (витрати) визначаються як різниця між вартістю біологічних активів і сільськогосподарської продукції, оцінених за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, та витратами, пов'язаними з біологічними перетвореннями, які були понесені для отримання біологічних активів та сільськогосподарської продукції (абз. 2 п. 7.1 Методрекомендацій №1315).

Відповідно до п. 7.3 Методрекомендацій №1315 такі доходи (витрати) визначаються за кожним об'єктом обліку біологічних активів, з цією метою на рахунку обліку виробництва має бути забезпечена відповідність між витратами, пов'язаними з біологічними перетвореннями, та вартістю отриманих біологічних активів і сільськогосподарської продукції за окремими видами біологічних активів та/або їх групами.

Відповідно до Інструкції №291 на субрахунках 710 та 910 ведеться облік доходів (витрат) від первісного визнання активів, які обліковуються за справедливою вартістю, зокрема, дохід від первісного визнання сільськогосподарської продукції.

Таким чином, доходи (витрати) від первісного визнання відображаються так: Дт 23 Кт 710 або Дт 940 Кт 23.

Згідно з п. 12 П(С)БО 30 сільгосппродукцію після її первинного визнання оцінюють і відображають відповідно до норм П(С)БО 9, а тому звернемося до п. 24 даного стандарту.

Так, запаси відображаються в бухобліку і звітності на дату балансу за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації.

Згідно з п. 5.8 Методрекомендацій №2 сума уцінки первісної вартості запасів до чистої вартості реалізації на дату балансу включається до складу інших операційних витрат за дебетом субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів» із зменшенням фактичної (балансової) вартості відповідних запасів.

А якщо чиста вартість реалізації запасів, що раніше були уцінені та є активами на дату балансу, надалі збільшується, то на суму збільшення чистої вартості реалізації в межах величини попереднього зменшення (уцінки) визнається інший операційний дохід за кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності» із збільшенням балансової вартості відповідних запасів.

Таким чином, якщо на дату балансу очікувана ціна реалізації (за вирахуванням очікуваних витрат на реалізацію) сільгосппродукції менша, ніж вартість, за якою вона відображена в обліку, сільгосппідприємство має відобразити її за чистою вартістю реалізації. Різницю відображають записом: Дт 946 Кт 27. А якщо в наступних звітних періодах чиста вартість раніше уціненої сільгосппродукції збільшується, то записом: Дт 27 Кт 719.

Крім цього відзначемо, що згідно з п. 20 П(С)БО 30 доходи  від  реалізації  запасів - сільськогосподарської продукції,  оцінка  яких здійснюється за справедливою  вартістю  за вирахуванням очікуваних витрат на місці продажу, визначаються  відповідно  до П(С)БО 15. При  цьому собівартість реалізованої сільськогосподарської  продукції  дорівнює  вартості, за якою вони відображаються в обліку на дату реалізації. 

Що стосується відображення доходів та витрат у балансі, то у рядку 1100 «Запаси» фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва відображається сальдо Дт 20, 22, 23, 25, 26, 27, 28 (згорнуте сальдо без урахування субрахунку 286). А у звіті про фінрезультати у рядку 2120 «Інші операційні доходи» відображаються обороти за Дт 71 із Кт 791, у рядку 2180 «Інші операційні витрати» - обороти за Кт 94 із Дт 791.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025655
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541