• Посилання скопійовано

Чи можна віднести встановлені шини до витрат підприємства?

Чи правомірно відносити встановлені шини на транспортний засіб до складу витрат, оскільки заміна шин не належить до реконструкції, модернізації чи поліпшення основних засобів?

Дійсно, операції із заміни шин на автомобілі не належать до реконструкції, модернізації, технічного переозброєння та інших видів поліпшення авто, тобто це один з елементів технічного обслуговування.

Згідно з п. 15 П(С)БО 7 всі витрати, що здійснюються для підтримання об'єкта ОЗ у робочому стані (проведення техогляду, нагляду, обслуговування, ремонту тощо) та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, включаються до складу витрат звітного періоду.

Однак, в даному випадку мова йде безпосередньо про вартість робіт із сезонної заміни шин, а не безпосередньо про вартість таких шин.

Відповідно до п. 5 П(С)БО 16  витрати  відображаються в бухобліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.

При цьому, при встановлені шин на автомобіль підприємство не втрачає їх, тому відповідно зменшення активів не відбувається. Тому вважаємо, що віднесення вартості встановлених шин відразу на витрати підприємства є порушенням П(С)БО. Якщо шини обліковуються як запаси, то до витрат підприємства вони потраплять у разі їх списання з балансу, а саме тоді, коли вони будуть непридатними для подальшого використання.

Як варіант, підприємство може оприбуткувати шини як МНМА (якщо вони потрапляють у встановлені підприємством вартісні критерії) та під час встановлення їх на автомобіль ввести в експлуатацію з методом нарахування амортизації 100%. У такому випадку повна вартість встановлених шин потрапить до нарахованої амортизації і, відповідно, витрат підприємства у періоді їх встановлення.

Якщо ж підприємство все ж прийме рішення щодо відображення встановлених шин на автомобіль у витратах підприємства (про такий метод писали у Віснику за 2016 рік), то необхідно буде зважати, що при зміні шин (зокрема, літньої резини на зимову) таке підприємство повинно буде визнати дохід у сумі шин, які будуть зняті з автомобіля.

В бухобліку такий підхід буде виглядати так: 

  • при передачі шин в експлуатацію виникають витрати внаслідок списання (Дт 23, 91–93 –  Кт 207);
  • при отримані їх назад – дохід внаслідок оприбуткування (Дт 207 – Кт 719). За  п. 24 П(С)БО 9 запаси оприбутковуються на баланс за чистою вартістю реалізації;
  • при наступній передачі шин в експлуатацію їх вартість знову списується з балансу, а потім знову оприбутковується і так відбуватиметься аж до моменту поки шини є придатними до використання.

Від себе зазначимо, що такий підхід є доволі ризиковим, а тому все ж таки вважаємо, що правильним буде списувати вартість шин на витрати підприємства лише після того, як такі шини будуть списуватись з балансу в зв’язку з їх зносом, або обліковувати шини як МНМА з нарахуванням амортизації за методом 100%.

Про облік шин також читайте тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202533
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025292
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025137
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202534
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202530