Згідно з визначенням, наведеним у пп. 14.1.257 ПКУ, поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Фактично поворотна фінансова допомога є позикою. Відповідно до ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
У договорі обов’язково необхідно зазначити, яким чином ПФД надається, у який строк та спосіб повинна повертатися, а також зазначити, що така ПФД надається без нарахування відсотків.
При цьому, ПФД може бути надано як безпосередньо на рахунок її отримувача, так і готівково з каси (однак в такому разі необхідно зважати на готівкові обмеження, про які ми писали тут).
Бухоблік
В бухобліку підприємства надана позика, як правило, відображається у складі іншої дебіторської заборгованості (за дебетом субрахунку 377). Наприклад, виплата позики з поточного рахунку на підставі виписки банку відображатиметься проведенням Дт 377 Кт 311. Якщо позика видається готівкою, то це оформлюється видатковим касовим ордером і відображатиметься проведенням Дт 377 Кт 301. Повернення позики відображатиметься зворотною кореспонденцією аналогічних рахунків.
Звіт №1ДФ
Відповідно до п. 165.1.31 ПКУ основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, та основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Таким чином, сума наданої поворотної фінансової допомоги не підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.
Проте надання такої допомоги необхідно відобразити у розрахунку за формою №1ДФ. Зокрема, в періоді надання такої допомоги її сума відображається в розрахунку за формою №1ДФ з ознакою доходу «153».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити