• Посилання скопійовано

Підприємство отримало кредит від нерезидента, який не погашає: як його списати?

Підприємство отримало кредит від нерезидента, який свого часу був зареєстрований у Нацбанку. Зараз цей кредит не погашається. Чи можливо списати кредиторську заборгованість з такого кредиту та які наслідки щодо реєстрації кредиту в НБУ?

Кредит у валюті від нерезидента – це  монетарна заборгованість у валюті (заборгованість, яка має бути погашена коштами). Отже, на кожну дату балансу, а також на кожну дату здійснення госпоперації, підприємство, згідно з п. 8 П(С)БО 8, зобов’язано визначати курсові різниці. Курсові різниці щодо монетарної кредиторської заборгованості буде відображено у складі доходів або витрат минулих звітних періодів, протягом яких в обліку підприємства була така кредиторська заборгованість. Курсові різниці від перерахунку монетарних статей про інвестиційну і фінансову діяльність відображаються у складі інших доходів (витрат): субрахунки 744 "Дохід від неопераційної курсової різниці", 974 "Втрати від неопераційних курсових різниць".

Під час списання будь-якої кредиторської заборгованості, відповідно до п. 5 П(С)БО 11, підприємство-боржник відображає дохід. Цей дохід визнається в бухобліку згідно з п. 5 П(С)БО 15, оскільки при цьому зменшується зобов'язання і його суму можна достовірно визначити — це сума списаного кредиту.

При цьому щодо монетарної заборгованості її сума обчислюватиметься за валютним курсом НБУ на дату її списання та відображатиметься за Кт субрахунку 746 "Інші доходи" (списання кредиторської заборгованості, що не виникла в ході операційного циклу) або субрахунку 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості". 

Документом, яким підтверджується операція визнання доходу, є бухгалтерська довідка, яка складається на підставі розпорядження керівника про прийняття рішення не погашати заборгованість.

Сума списаної заборгованості перераховується у гривні за курсом НБУ на дату списання. На цю ж дату слід розрахувати курсову різницю, що виникла за період від дати балансу (або дати здійснення операції, якщо після 30 вересня частина кредиту поверталась) до списання заборгованості.

Підставою для списання кредиторської заборгованості найчастіше є закінчення строку позовної давності. Відповідно до ст. 261 та 530 ЦКУ позовну давність потрібно відлічувати від зазначених у договорі умов. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦКУ). Якщо у договорі строк виконання зобов'язань не встановлено, позовна давність відлічується з 8-го дня після надіслання кредитором вимоги про виконання зобов'язання. Проте кредитором є нерезидент, тому при визначенні позовної давності потрібно врахувати той факт, що зазвичай у ЗЕД-договорах роблять застереження про те, яке законодавство застосовується при регулюванні спорів. Цей факт теж слід врахувати.

Також слід зауважити, що відповідно до ст. 264 ЦКУ перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Відповідно у позичальника є можливість уникнути визнавати дохід в обліку. 

Такими діями можуть бути будь-які дії боржника, які свідчать, що боржник визнав себе зобов'язаною особою щодо кредитора. Зокрема, до дій, які свідчать про визнання боргу можуть відноситися: повне або часткове визнання претензії, часткове погашення самим боржником чи за його згодою іншою особою основного боргу і (або) неустойки, сплата процентів по основному боргу; прохання про відстрочку виконання. При цьому в тих випадках, коли передбачалось виконання зобов'язання частинами або у вигляді періодичних платежів і боржник здійснив дії, які свідчать про визнання лише частини (періодичного платежу), такі дії не можуть бути підставою для перерви перебігу строку позовної давності щодо інших частин (платежів) (див. лист ВГСУ від 07.04.2008 р.  №01-8/211).

У 2017 році НБУ спростив порядок реєстрації договорів про залучення резидентами кредитів/позик в іноземній валюті від нерезидентів (зміни до Положення №270). Зокрема, скасовано вимогу обов’язкового подання резидентами-позичальниками довідки НБУ про обсяг фактично одержаного кредиту і стан погашення заборгованості за ним. Ці зміни передбачені Постановою №26 набули чинності з 10 квітня 2017 року. Отже, на даний момент не потрібно повідомляти банк про списання кредиту від нерезидента.

Також звертаємо увагу, що відповідно до п. 12 глави 2 Положення №270 Нацбанк анулює реєстрацію договору (за відповідним зверненням уповноваженого банку - обслуговуючого банку за договором), зокрема, у зв'язку зі зверненням уповноваженого банку - обслуговуючого банку за договором щодо анулювання реєстрації договору за ініціативою резидента-позичальника.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    Сьогодні 16:3016
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025256