• Посилання скопійовано

Підприємство отримало кредит від нерезидента, який не погашає: як його списати?

Підприємство отримало кредит від нерезидента, який свого часу був зареєстрований у Нацбанку. Зараз цей кредит не погашається. Чи можливо списати кредиторську заборгованість з такого кредиту та які наслідки щодо реєстрації кредиту в НБУ?

Кредит у валюті від нерезидента – це  монетарна заборгованість у валюті (заборгованість, яка має бути погашена коштами). Отже, на кожну дату балансу, а також на кожну дату здійснення госпоперації, підприємство, згідно з п. 8 П(С)БО 8, зобов’язано визначати курсові різниці. Курсові різниці щодо монетарної кредиторської заборгованості буде відображено у складі доходів або витрат минулих звітних періодів, протягом яких в обліку підприємства була така кредиторська заборгованість. Курсові різниці від перерахунку монетарних статей про інвестиційну і фінансову діяльність відображаються у складі інших доходів (витрат): субрахунки 744 "Дохід від неопераційної курсової різниці", 974 "Втрати від неопераційних курсових різниць".

Під час списання будь-якої кредиторської заборгованості, відповідно до п. 5 П(С)БО 11, підприємство-боржник відображає дохід. Цей дохід визнається в бухобліку згідно з п. 5 П(С)БО 15, оскільки при цьому зменшується зобов'язання і його суму можна достовірно визначити — це сума списаного кредиту.

При цьому щодо монетарної заборгованості її сума обчислюватиметься за валютним курсом НБУ на дату її списання та відображатиметься за Кт субрахунку 746 "Інші доходи" (списання кредиторської заборгованості, що не виникла в ході операційного циклу) або субрахунку 717 "Дохід від списання кредиторської заборгованості". 

Документом, яким підтверджується операція визнання доходу, є бухгалтерська довідка, яка складається на підставі розпорядження керівника про прийняття рішення не погашати заборгованість.

Сума списаної заборгованості перераховується у гривні за курсом НБУ на дату списання. На цю ж дату слід розрахувати курсову різницю, що виникла за період від дати балансу (або дати здійснення операції, якщо після 30 вересня частина кредиту поверталась) до списання заборгованості.

Підставою для списання кредиторської заборгованості найчастіше є закінчення строку позовної давності. Відповідно до ст. 261 та 530 ЦКУ позовну давність потрібно відлічувати від зазначених у договорі умов. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст. 530 ЦКУ). Якщо у договорі строк виконання зобов'язань не встановлено, позовна давність відлічується з 8-го дня після надіслання кредитором вимоги про виконання зобов'язання. Проте кредитором є нерезидент, тому при визначенні позовної давності потрібно врахувати той факт, що зазвичай у ЗЕД-договорах роблять застереження про те, яке законодавство застосовується при регулюванні спорів. Цей факт теж слід врахувати.

Також слід зауважити, що відповідно до ст. 264 ЦКУ перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Відповідно у позичальника є можливість уникнути визнавати дохід в обліку. 

Такими діями можуть бути будь-які дії боржника, які свідчать, що боржник визнав себе зобов'язаною особою щодо кредитора. Зокрема, до дій, які свідчать про визнання боргу можуть відноситися: повне або часткове визнання претензії, часткове погашення самим боржником чи за його згодою іншою особою основного боргу і (або) неустойки, сплата процентів по основному боргу; прохання про відстрочку виконання. При цьому в тих випадках, коли передбачалось виконання зобов'язання частинами або у вигляді періодичних платежів і боржник здійснив дії, які свідчать про визнання лише частини (періодичного платежу), такі дії не можуть бути підставою для перерви перебігу строку позовної давності щодо інших частин (платежів) (див. лист ВГСУ від 07.04.2008 р.  №01-8/211).

У 2017 році НБУ спростив порядок реєстрації договорів про залучення резидентами кредитів/позик в іноземній валюті від нерезидентів (зміни до Положення №270). Зокрема, скасовано вимогу обов’язкового подання резидентами-позичальниками довідки НБУ про обсяг фактично одержаного кредиту і стан погашення заборгованості за ним. Ці зміни передбачені Постановою №26 набули чинності з 10 квітня 2017 року. Отже, на даний момент не потрібно повідомляти банк про списання кредиту від нерезидента.

Також звертаємо увагу, що відповідно до п. 12 глави 2 Положення №270 Нацбанк анулює реєстрацію договору (за відповідним зверненням уповноваженого банку - обслуговуючого банку за договором), зокрема, у зв'язку зі зверненням уповноваженого банку - обслуговуючого банку за договором щодо анулювання реєстрації договору за ініціативою резидента-позичальника.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442