• Посилання скопійовано

Збільшення вартості основного засобу після введення його в експлуатацію

У грудні 2017 р. було введено в експлуатацію ОЗ. Протягом 2018 р. було здійснено повну оплату за нього. На дату повної оплати постачальник перерахував вартість ОЗ згідно з поточним курсом валюти, через що довелося доплати ще 6 500 грн. Як обліковуються ці кошти на рахунках?

Іноді у договорах купівлі-продажу між резидентами існує умова про ціну українського товару, яка визначається відповідно до курсу іноземної валюти. Якщо таким товаром є ОЗ, то він уже може бути введений в експлуатацію, а через деякий час ціна на нього може змінитися.

Облік операцій із придбання ОЗ регулюється П(С)БО 7 та Методичними рекомендаціями №561. Так, згідно з п. 7 П(С)БО 7 об'єкти ОЗ зараховуються на баланс за первісною вартістю, яка включає в себе вартість ОЗ, що сплачується постачальнику (див. п. 8 П(С)БО 7). 

Якщо згодом ця ціна змінюється, таку зміну можна обліковувати як коригування первісної вартості ОЗ, що була сформована на дату введення ОЗ в експлуатацію (коли зробили запис Дт 10 Кт 15). Наприклад, на дату введення ОЗ в експлуатацію його ціна складала 130 000 грн (без врахування ПДВ). Після оплати вона збільшилася на 6500 грн (теж без врахування ПДВ). Первісна вартість об'єкта ОЗ буде сформована з суми, фактично перерахованої постачальнику, тобто з 130000 + 6500 = 136500 грн. Але підприємство на момент введення ОЗ в експлуатацію ще не мало інформації про те,  як зміниться ціна ОЗ на дату повної оплати. 

Коригування первісної вартості ОЗ відображається записом Дт 152  Кт 631, Дт 10 Кт 152. Щодо цього, як здійснити ці записи у бухгалтерській програмі, слід звернутися до розробника цієї програми.

Строго кажучи, такий варіант не передбачений положеннями П(С)БО 7 та Методрекомендаціями №561. Зокрема, П(С)БО 7 передбачає зміну первісної вартості лише в разі переоцінки, модернізації (добудови, модифікації, дообладнання або іншого поліпшення), часткової ліквідації чи зменшення корисності об'єкта (п. 14 П(С)БО 7, п. 16 розд. 3 Методрекомендацій №561). Але Мінфін у листі від 19.05.2011 р. № 31-08410-07-25/12852 припускає можливість зміни первісної вартості ОЗ з інших причин, аніж передбачені П(С)БО 7 і Методрекомендаціями №561. У даному листі розповідається, як відкоригувати первісну вартість ОЗ у випадку коригування суми податкового кредиту з ПДВ, а саме: за  дебетом рахунку 10 «Основні засоби»  і  кредитом  рахунку  15  «Капітальні інвестиції» та дебетом рахунку 15 і кредитом рахунку 63.  У даній ситуації можна діяти за аналогією.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202428
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20245
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202418
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202462
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202423