• Посилання скопійовано

Збільшення вартості основного засобу після введення його в експлуатацію

У грудні 2017 р. було введено в експлуатацію ОЗ. Протягом 2018 р. було здійснено повну оплату за нього. На дату повної оплати постачальник перерахував вартість ОЗ згідно з поточним курсом валюти, через що довелося доплати ще 6 500 грн. Як обліковуються ці кошти на рахунках?

Іноді у договорах купівлі-продажу між резидентами існує умова про ціну українського товару, яка визначається відповідно до курсу іноземної валюти. Якщо таким товаром є ОЗ, то він уже може бути введений в експлуатацію, а через деякий час ціна на нього може змінитися.

Облік операцій із придбання ОЗ регулюється П(С)БО 7 та Методичними рекомендаціями №561. Так, згідно з п. 7 П(С)БО 7 об'єкти ОЗ зараховуються на баланс за первісною вартістю, яка включає в себе вартість ОЗ, що сплачується постачальнику (див. п. 8 П(С)БО 7). 

Якщо згодом ця ціна змінюється, таку зміну можна обліковувати як коригування первісної вартості ОЗ, що була сформована на дату введення ОЗ в експлуатацію (коли зробили запис Дт 10 Кт 15). Наприклад, на дату введення ОЗ в експлуатацію його ціна складала 130 000 грн (без врахування ПДВ). Після оплати вона збільшилася на 6500 грн (теж без врахування ПДВ). Первісна вартість об'єкта ОЗ буде сформована з суми, фактично перерахованої постачальнику, тобто з 130000 + 6500 = 136500 грн. Але підприємство на момент введення ОЗ в експлуатацію ще не мало інформації про те,  як зміниться ціна ОЗ на дату повної оплати. 

Коригування первісної вартості ОЗ відображається записом Дт 152  Кт 631, Дт 10 Кт 152. Щодо цього, як здійснити ці записи у бухгалтерській програмі, слід звернутися до розробника цієї програми.

Строго кажучи, такий варіант не передбачений положеннями П(С)БО 7 та Методрекомендаціями №561. Зокрема, П(С)БО 7 передбачає зміну первісної вартості лише в разі переоцінки, модернізації (добудови, модифікації, дообладнання або іншого поліпшення), часткової ліквідації чи зменшення корисності об'єкта (п. 14 П(С)БО 7, п. 16 розд. 3 Методрекомендацій №561). Але Мінфін у листі від 19.05.2011 р. №31-08410-07-25/12852 припускає можливість зміни первісної вартості ОЗ з інших причин, аніж передбачені П(С)БО 7 і Методрекомендаціями №561. У даному листі розповідається, як відкоригувати первісну вартість ОЗ у випадку коригування суми податкового кредиту з ПДВ, а саме: за  дебетом рахунку 10 «Основні засоби»  і  кредитом  рахунку  15  «Капітальні інвестиції» та дебетом рахунку 15 і кредитом рахунку 63.  У даній ситуації можна діяти за аналогією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1115
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0465
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0130
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528