Іноді у договорах купівлі-продажу між резидентами існує умова про ціну українського товару, яка визначається відповідно до курсу іноземної валюти. Якщо таким товаром є ОЗ, то він уже може бути введений в експлуатацію, а через деякий час ціна на нього може змінитися.
Облік операцій із придбання ОЗ регулюється П(С)БО 7 та Методичними рекомендаціями №561. Так, згідно з п. 7 П(С)БО 7 об'єкти ОЗ зараховуються на баланс за первісною вартістю, яка включає в себе вартість ОЗ, що сплачується постачальнику (див. п. 8 П(С)БО 7).
Якщо згодом ця ціна змінюється, таку зміну можна обліковувати як коригування первісної вартості ОЗ, що була сформована на дату введення ОЗ в експлуатацію (коли зробили запис Дт 10 Кт 15). Наприклад, на дату введення ОЗ в експлуатацію його ціна складала 130 000 грн (без врахування ПДВ). Після оплати вона збільшилася на 6500 грн (теж без врахування ПДВ). Первісна вартість об'єкта ОЗ буде сформована з суми, фактично перерахованої постачальнику, тобто з 130000 + 6500 = 136500 грн. Але підприємство на момент введення ОЗ в експлуатацію ще не мало інформації про те, як зміниться ціна ОЗ на дату повної оплати.
Коригування первісної вартості ОЗ відображається записом Дт 152 Кт 631, Дт 10 Кт 152. Щодо цього, як здійснити ці записи у бухгалтерській програмі, слід звернутися до розробника цієї програми.
Строго кажучи, такий варіант не передбачений положеннями П(С)БО 7 та Методрекомендаціями №561. Зокрема, П(С)БО 7 передбачає зміну первісної вартості лише в разі переоцінки, модернізації (добудови, модифікації, дообладнання або іншого поліпшення), часткової ліквідації чи зменшення корисності об'єкта (п. 14 П(С)БО 7, п. 16 розд. 3 Методрекомендацій №561). Але Мінфін у листі від 19.05.2011 р. №31-08410-07-25/12852 припускає можливість зміни первісної вартості ОЗ з інших причин, аніж передбачені П(С)БО 7 і Методрекомендаціями №561. У даному листі розповідається, як відкоригувати первісну вартість ОЗ у випадку коригування суми податкового кредиту з ПДВ, а саме: за дебетом рахунку 10 «Основні засоби» і кредитом рахунку 15 «Капітальні інвестиції» та дебетом рахунку 15 і кредитом рахунку 63. У даній ситуації можна діяти за аналогією.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити