• Посилання скопійовано

Збільшення вартості основного засобу після введення його в експлуатацію

У грудні 2017 р. було введено в експлуатацію ОЗ. Протягом 2018 р. було здійснено повну оплату за нього. На дату повної оплати постачальник перерахував вартість ОЗ згідно з поточним курсом валюти, через що довелося доплати ще 6 500 грн. Як обліковуються ці кошти на рахунках?

Іноді у договорах купівлі-продажу між резидентами існує умова про ціну українського товару, яка визначається відповідно до курсу іноземної валюти. Якщо таким товаром є ОЗ, то він уже може бути введений в експлуатацію, а через деякий час ціна на нього може змінитися.

Облік операцій із придбання ОЗ регулюється П(С)БО 7 та Методичними рекомендаціями №561. Так, згідно з п. 7 П(С)БО 7 об'єкти ОЗ зараховуються на баланс за первісною вартістю, яка включає в себе вартість ОЗ, що сплачується постачальнику (див. п. 8 П(С)БО 7). 

Якщо згодом ця ціна змінюється, таку зміну можна обліковувати як коригування первісної вартості ОЗ, що була сформована на дату введення ОЗ в експлуатацію (коли зробили запис Дт 10 Кт 15). Наприклад, на дату введення ОЗ в експлуатацію його ціна складала 130 000 грн (без врахування ПДВ). Після оплати вона збільшилася на 6500 грн (теж без врахування ПДВ). Первісна вартість об'єкта ОЗ буде сформована з суми, фактично перерахованої постачальнику, тобто з 130000 + 6500 = 136500 грн. Але підприємство на момент введення ОЗ в експлуатацію ще не мало інформації про те,  як зміниться ціна ОЗ на дату повної оплати. 

Коригування первісної вартості ОЗ відображається записом Дт 152  Кт 631, Дт 10 Кт 152. Щодо цього, як здійснити ці записи у бухгалтерській програмі, слід звернутися до розробника цієї програми.

Строго кажучи, такий варіант не передбачений положеннями П(С)БО 7 та Методрекомендаціями №561. Зокрема, П(С)БО 7 передбачає зміну первісної вартості лише в разі переоцінки, модернізації (добудови, модифікації, дообладнання або іншого поліпшення), часткової ліквідації чи зменшення корисності об'єкта (п. 14 П(С)БО 7, п. 16 розд. 3 Методрекомендацій №561). Але Мінфін у листі від 19.05.2011 р. №31-08410-07-25/12852 припускає можливість зміни первісної вартості ОЗ з інших причин, аніж передбачені П(С)БО 7 і Методрекомендаціями №561. У даному листі розповідається, як відкоригувати первісну вартість ОЗ у випадку коригування суми податкового кредиту з ПДВ, а саме: за  дебетом рахунку 10 «Основні засоби»  і  кредитом  рахунку  15  «Капітальні інвестиції» та дебетом рахунку 15 і кредитом рахунку 63.  У даній ситуації можна діяти за аналогією.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.202539
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.202552
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202529
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202599
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202546