• Посилання скопійовано

Продаж автомобіля після ДТП та ремонту: як відобразити в бухобліку?

Авто підприємства потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала кошти СТО за ремонт. Після ремонту авто продали фізособі. Як вести облік вибуття-прибуття авто на ремонт/з ремонту? Як зміниться його балансова вартість? На яку різницю повинна бути виписана друга ПН: між сумою продажу та залишковою балансовою вартістю?

Облік вибуття автомобіля на ремонт та прибуття його з ремонту залежить від того, чи здійснюється під час ремонту реконструкція, модернізація чи дообладнання автомобіля.

Відповідно до п. 23 П(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Ремонт як поточний, так і капітальний, не є підставою для призупинення нарахування амортизації.

Облік передання автомобіля на ремонт та повернення його з ремонту може вестися за аналітичними розрізами на субрахунку 105: у розрізі місць зберігання або відповідальних осіб, наприклад: Дт 105 «Автомобілі в ремонті» Кт 105 «Автомобілі».

Відповідно до п. 14 П(С)БО 7 первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об'єкта. Якщо в результаті ремонту не відбувається поліпшення автомобіля, первісна вартість автомобіля не збільшується.

При продажу автомобіля нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ. Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з операції постачання автомобіля вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника ПДВ  як оплата за автомобіль. Продаж автомобіля за готівку вимагає застосування РРО;
  • дата передання автомобіля покупцю.

Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування визначається виходячи з договірної вартості автомобіля, причому база оподаткування операцій з постачання автомобіля як необоротного активу не може бути нижче його балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється його продаж.

Отже, якщо договірна ціна продажу автомобіля нижча його балансової (залишкової) вартості, продавець повинен скласти дві податкові накладні:

  • Одну - на договірну вартість автомобіля з типом причини невидачі її покупцю - 02 - складена на постачання неплатнику податку. У графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000». Усі інші реквізити такої податкової накладної зазначаються у загальному порядку;
  •  Другу – на перевищення залишкової вартості над договірною вартістю з типом причини невидачі її покупцю – 15 - складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані. У графі 2 розділу Б графі зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання». Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 не заповнюються.

Якщо договірна ціна продажу автомобіля дорівнює або вище його балансової (залишкової) вартості, друга податкова накладна не складається.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025266
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025113
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202535
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547