• Посилання скопійовано

Відображення в обліку земельної ділянки та будівлі, які подаровані громадській організації

Як відобразити в обліку земельну ділянку та будівлю, які подаровані новоствореній громадській організації? Які виникають податкові зобов’язання?

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012 р. №4572-VI громадське об'єднання зі статусом юрособи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону:

  • передане його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески;
  • пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями;
  • набуте в результаті підприємницької діяльності такого об'єднання, підприємницької діяльності створених ним юросіб (товариств, підприємств);
  • придбаним за рахунок власних коштів;
  • тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.

У ст. 120 Земельного кодексу, зокрема, зазначено, що до особи, яка набула право власності на будівлю, розміщену на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, право власності на цю або її частину переходить без зміни її цільового призначення.

Якщо будівля розміщена на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на цей об'єкт до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вона розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Разом з тим, положення ч. 3 ст. 23 Закону №4572 зобов'язують громадське об'єднання зі статусом юридичної особи, створені ним юрособи (товариства, підприємства) вести бухгалтерський облік, фінансову та статистичну звітність, бути зареєстрованими в органах доходів і зборів та сплачувати до бюджету обов'язкові платежі відповідно до закону. Надання громадським об'єднанням, створеним ними юрособам (товариствам, підприємствам) пільг, у т. ч. з оподаткування, здійснюється на підставах та в порядку, визначених законом.

З метою визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток громадська організація є неприбутковою організацією, якщо одночасно відповідає вимогам, встановленим у пп. 133.4.1 ПКУ

При цьому неприбуткові організації у порядку та на умовах, встановлених п. 133.4 ПКУ не є платниками податку на прибуток.

Про те, що усі юрособи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством, зазначено у п. 1 ст. 2 Закону про бухоблік.

У п. 10 П(С)БО 7 та п. 13 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561, встановлено, що первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7. На справедливу вартість безоплатно отриманих об'єктів основних засобів збільшується сальдо додаткового капіталу (Дт рах. 101 та 103 з Кт рах. 424).

Безоплатне отримання основних фондів не призводить до виникнення доходів у момент їх  отримання. Дохід визначається в момент нарахування амортизації. Дохід від безоплатно одержаних необоротних активів, що підлягають амортизації, визначається в сумі, пропорційній величині амортизаційних відрахувань з відповідних необоротних активів одночасно з нарахуванням амортизації та зменшенням залишку додаткового капіталу (лист ДФС у Чернігівській області від 15.06.2016 р. №1968/10/25-01-12-02-06).

При цьому, вартість земельних ділянок не підлягає амортизації (п. 22 П(С)БО 7).

Для відображення доходів неприбуткова організація використовує форму Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організацій, затверджену наказом Мінфіну від 17.06.2016 р. №553. Перелік доходів, одержаних неприбутковими організаціями, відображається у рядках 1.1 - 1.11 Звіту. При цьому формування доходів та видатків, що відображаються у Звіті, здійснюється за правилами бухгалтерського обліку, тобто в момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати коштів (ІПК ДФС від 05.12.2017 р. №2844/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.202540
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.202553
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202530
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.202599
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202546