• Посилання скопійовано

Відображення в обліку плану-схеми розміщення торгових місць на продовольчому ринку

Підприємство, яке утримує територію продовольчого ринку, сплатило за виготовлення та розміщення плану-схеми розміщення торгових місць на продовольчому ринку. Вартість робіт складає 5980 грн. План-схема використовується безстроково – до необхідності внесення змін. Як обліковувати такі витрати?

У даному випадку такий актив, як виготовлена план-схема, має такі ознаки:

  • Його цінність полягає не в матеріальній формі, а в інформації, яку містить план-схема;
  • Погодження план-схеми у відповідних органах дає підприємству право на розміщення торгових місць;
  •  План-схема виготовлена безстроково, а отже, строк дії користування цим активом не визначений. Це означає, що він буде використовуватись протягом невизначеного строку до того моменту, коли до нього потрібно буде внести зміни.

Отже, ця план-схема визначається як нематеріальний актив (далі – НМА) з невстановленим строком дії користування.

 

П(С)БО 8 не встановлює конкретних строків використання НМА. Таке рішення приймається підприємством самостійно, з врахуванням вимог п. 26 П(С)БО 8.

Зокрема, відповідно до п. 26 П(С)БО 8  для нарахування амортизації нематеріальних активів підприємство може застосовувати строки їх корисного використання, встановлені податковим законодавством. Відповідно до п. 138.3.4 ПКУ, якщо відповідно до правовстановлюючого документа строк дії права користування нематеріального активу не встановлено, такий строк корисного використання визначається платником податку самостійно, але не може становити менше двох та більше 10 років. Правила податкового нарахування амортизації протягом строку від 2 до 10 років будуть актуальними лише для підприємств, які коригують фінрезультат до оподаткування відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ.

Відповідно до п. 25 П(С)БО 8 нарахування амортизації нематеріальних активів в бухобліку (крім права постійного користування земельною ділянкою) здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством  у розпорядчому акті при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс).

Нематеріальні активи з невизначеним строком корисного використання амортизації не підлягають. До нематеріальних активів з невизначеним строком корисного використання належать ті, щодо яких підприємством не визначено обмеження строку, протягом якого очікується збільшення грошових коштів (чи їх еквівалентів) від використання таких нематеріальних активів. Відповідно, у наказі про визнання плану-схеми нематеріальним активом та про зарахування її на баланс слід зазначити, що право використання план-схеми безстрокове та її вартість в бухобліку не амортизується.

У даному випадку вартість план-схеми обліковується на субрахунку 127 протягом всього строку її використання – або до ліквідації підприємства, або до зупинення діяльності ринку, або до отримання нової план-схеми.

Зарахування план-схеми на баланс та її списання з балансу відображається записами:

  • Дт 154 Кт 631 – вартість послуг сторонньої організації з виготовлення план-схеми;
  • Дт 127 Кт 154 – зарахування план-схеми до складу нематеріальних активів;
  • Дт 976 Кт 127 – списання вартості план-схеми при ліквідації підприємства, при зупиненні діяльності ринку без наміру її відновлення, при виготовленні нової план-схеми.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518