• Посилання скопійовано

Компенсація за АКБ та шини від орендодавця: як відобразити в обліку?

Підприємство придбало АКБ та шини для орендованого авто. Облік здійснюється на рахунку 207. Як обчислюється вартість таких запчастин при їх продажу орендодавцю після закінчення договору оренди? Як це відображається в обліку?

Відповідно до ст. 776 ЦКУ, сторони договору оренди мають право встановити обов'язок компенсації орендодавцем витрат орендаря на ремонт орендованого ОЗ. При цьому поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом. А капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом.

Варто зауважити, що на нашу думку, якщо заміна акумулятора та шин не призводить до збільшення економічних вигід підприємства, то такий ремонт відноситься до поточного. Тож, умови та розмір компенсації визначаються договором між орендарем та орендодавцем. При цьому, законодавчо не встановлено певного розміру такої компенсації – такий розмір встановлюється сторонами на договірній основі.

У бухобліку сума отриманої компенсації за ремонт відображається бухгалтерським записом Дт 377 Кт 712. Окрім цього, сума такої компенсації буде об’єктом оподаткування ПДВ, сума якого нараховується записом Дт 712 Кт 641/ПДВ. Відповідно орендар на дату виникнення податкових зобов’язань повинен скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на ім’я орендодавця. Якщо така компенсація передбачена після закінчення договору, то, відповідно, наступний день після такої події і буде днем виникнення податкових зобов’язань.

Щодо безпосередньо таких АКБ та шин в обліку, то підприємство у разі їх встановлення на автомобіль повинно визнавати витрати. Така операція в бухобліку відображається записом Дт 23, 91, 92, 93 Кт 207, тому що фактично це витрати на поточний ремонт орендованого основного засобу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025235
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025111
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202535
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547