• Посилання скопійовано

Відшкодування неправомірно сплаченого штрафу щодо оплати доріг за кордоном

Перебуваючи у відрядженні у Польщі, водій не зміг запустити пристрій з оплати доріг. Необхідно було сплатити штраф. На момент оплати не було відомо, чи це помилка водія, чи обслуговуючої компанії. Водій сплатив штраф власними коштами. Пізніше було ідентифіковано причину – дефект пристрою. Через місяць частину коштів повернули на поточний рахунок підприємства. Як відобразити це в обліку?

Порядок накладання штрафів в Польщі визначено Законом про дороги загального користування (USTAWA z dnia 21 marca 1985 r o drogach publicznych).

Штраф за незабезпечення роботи мобільного пристрою або бортового пристрою, який використовується для стягнення електронної плати за використання електронної системи збору, а також за нездатність зупинити транспортний засіб у разі переривання передачі супутникового позиціонування накладається безпосередньо на водія, адже саме водій зобов’язаний забезпечити роботу мобільного пристрою або бортового пристрою (ст. 13i розд. 4аа STAWA z dnia 21 marca 1985 r o drogach publicznych).

Право накладати та стягувати штрафи мають інспектори дорожнього транспорту, працівники митної та податкової служби.

Таким чином, якщо штраф накладено з вини водія, то він не може подати на відшкодування такі витрати і отримати компенсацію після завершення відрядження і, відповідно, у підприємства немає витрат.

Якщо вини водія немає, то сплачені кошти мають бути повернені водію. У цьому випадку водій надав реквізити підприємства для повернення коштів, і воно їх отримало. Для підприємства отриманий платіж є помилковим. На нашу думку, у цій ситуації підприємство може:

  • повернути платіж як помилковий, а водію потрібно надати власні реквізити для повернення коштів. Оскільки платіж надійшов від нерезидента, цей варіант саме в цьому випадку неприйнятний, тому що банк може не виконати такий платіж за кордон без контракту тощо;
  • кваліфікувати сплачений штраф як витрати водія у відрядженні. Помилка у пристрої – це ризики самого підприємства, яке здійснює перевезення і яке направило водія у відрядження. Тоді водій включає документи про сплату штрафу у свій звіт про відрядження, а підприємство компенсує йому ці витрати. Отриману суму відшкодування підприємство включає у доходи – Дт 377 Кт 719. Оскільки повернули частину коштів, то сума витрат підприємства за авансовим звітом водія буде більше,  ніж сума доходу. Тут є ризик того, що перевіряючі будуть вважати ці кошти надміру витраченими коштами у відрядженні і вимагати оподаткувати їх ПДФО та ВЗ;
  • фіскальний варіант: не включати витрати на сплату штрафа в авансовий звіт водія, визнати дохід від відшкодування - Дт 377 Кт 719, а витрачені кошти виплатити водію як додаткове благо. При виплаті коштів потрібно буде утримати з них ПДФО та ВЗ.

Та це вже це суто управлінське рішення підприємства.

 ***

Читайте також: Помилкові платежі: причини й наслідки

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»