• Посилання скопійовано

Невідповідність активу та пасиву балансу

Підприємство складає ліквідаційний баланс, однак пасив є більшим за актив. Засновники вносили кошти до каси у вигляді внеску до СК з подальшою виплатою цих коштів на зарплату, оренду та інші операційні витрати. Як ці суми будуть відображені в активі та пасиві балансу?

Бухгалтерський облік

В першу чергу варто розглянути, яким чином такі операції повинні бути відображені в бухобліку підприємства, оскільки фінансова звітність базується саме на показниках бухобліку.

Внесення грошових коштів в касу підприємства у вигляді внесків до статутного капіталу відображається записами: Дт 301 Кт 46 (встановлення статутного капіталу або збільшення його розміру в свою чергу відображається записом Дт 46 Кт 401).

Після цього, як було зазначено у запитанні, внесені в касу кошти використовуються на виплату заробітної плати, оплату оренди та інші операційні витрати:

  • Дт 661 Кт 301 – виплата заробітної плати;
  • Дт 631 Кт 301 – виплата орендодавцю або оплата іншим постачальникам.

Тут варто звернути увагу, що виплата коштів – не є нарахуванням витрат, а відображає лише погашення заборгованості. Таким чином, підприємство раніше повинно було нарахувати такі витрати і, відповідно, відобразити виникнення заборгованості, яка в подальшому погашається:

  • Дт 92 Кт 661 – нараховано заробітну плату адміністративному персоналу;
  • Дт 92 Кт 631 – нараховано орендну плату (наприклад за адміністративне приміщення);

В подальшому в кінці періоду суми витрат з витратних рахунків (в даному випадку - це рахунок 92) списуються на фінансовий результат підприємства (Дт 79 Кт 92), який за результатами співставлення витрат і доходів у розмірі кінцевого сальдо на рахунку 79 списується або на нерозподілений прибуток, якщо доходів за період отримано більше ніж витрат (Дт 79 Кт 441) або на непокритий збиток, якщо витрати за період перевищують суму доходів (Дт 442 Кт79).

Наприклад, якщо підприємство за період не має доходів, а має тільки витрати (які оплачуються за рахунок внесків в статутний капітал), то на активних рахунках залишків дійсно не буде, однак залишок за результатами періоду буде на субрахунку 442 «Непокритий збиток».

 

Баланс

Отже, на підставі наведеного вище бухгалтерського обліку розглянемо, як це буде відображено у фінансовій звітності:

  • сума зареєстрованого статутного капіталу потрапляє до рядка 1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал».
  • сума нерозподіленого прибутку/збитку відповідно потрапить до рядка 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)». При цьому, варто звернути увагу, що сума непокритого збитку потрапляє в цю графу з від’ємним значенням.

Таким чином, у описаному у запитанні випадку, до активу балансу підприємства ця сума не потрапить, однак вона потрапить до пасиву з від’ємним значенням, за рахунок чого і буде досягнуто відповідність активу та пасиву балансу.

Отже, різниця між активом та пасивом балансу у описаному у запитані випадку виникає з таких причин:

  • Не проведено нарахування витрат (зокрема, з орендної плати та зарплати);
  • Не проведено «закриття періоду» (зокрема, віднесено нараховані витрати на фінансовий результат з подальшим перенесенням фінансового результату на рахунок нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384