Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Невідповідність активу та пасиву балансу

Підприємство складає ліквідаційний баланс, однак пасив є більшим за актив. Засновники вносили кошти до каси у вигляді внеску до СК з подальшою виплатою цих коштів на зарплату, оренду та інші операційні витрати. Як ці суми будуть відображені в активі та пасиві балансу?

Бухгалтерський облік

В першу чергу варто розглянути, яким чином такі операції повинні бути відображені в бухобліку підприємства, оскільки фінансова звітність базується саме на показниках бухобліку.

Внесення грошових коштів в касу підприємства у вигляді внесків до статутного капіталу відображається записами: Дт 301 Кт 46 (встановлення статутного капіталу або збільшення його розміру в свою чергу відображається записом Дт 46 Кт 401).

Після цього, як було зазначено у запитанні, внесені в касу кошти використовуються на виплату заробітної плати, оплату оренди та інші операційні витрати:

  • Дт 661 Кт 301 – виплата заробітної плати;
  • Дт 631 Кт 301 – виплата орендодавцю або оплата іншим постачальникам.

Тут варто звернути увагу, що виплата коштів – не є нарахуванням витрат, а відображає лише погашення заборгованості. Таким чином, підприємство раніше повинно було нарахувати такі витрати і, відповідно, відобразити виникнення заборгованості, яка в подальшому погашається:

  • Дт 92 Кт 661 – нараховано заробітну плату адміністративному персоналу;
  • Дт 92 Кт 631 – нараховано орендну плату (наприклад за адміністративне приміщення);

В подальшому в кінці періоду суми витрат з витратних рахунків (в даному випадку - це рахунок 92) списуються на фінансовий результат підприємства (Дт 79 Кт 92), який за результатами співставлення витрат і доходів у розмірі кінцевого сальдо на рахунку 79 списується або на нерозподілений прибуток, якщо доходів за період отримано більше ніж витрат (Дт 79 Кт 441) або на непокритий збиток, якщо витрати за період перевищують суму доходів (Дт 442 Кт79).

Наприклад, якщо підприємство за період не має доходів, а має тільки витрати (які оплачуються за рахунок внесків в статутний капітал), то на активних рахунках залишків дійсно не буде, однак залишок за результатами періоду буде на субрахунку 442 «Непокритий збиток».

 

Баланс

Отже, на підставі наведеного вище бухгалтерського обліку розглянемо, як це буде відображено у фінансовій звітності:

  • сума зареєстрованого статутного капіталу потрапляє до рядка 1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал».
  • сума нерозподіленого прибутку/збитку відповідно потрапить до рядка 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)». При цьому, варто звернути увагу, що сума непокритого збитку потрапляє в цю графу з від’ємним значенням.

Таким чином, у описаному у запитанні випадку, до активу балансу підприємства ця сума не потрапить, однак вона потрапить до пасиву з від’ємним значенням, за рахунок чого і буде досягнуто відповідність активу та пасиву балансу.

Отже, різниця між активом та пасивом балансу у описаному у запитані випадку виникає з таких причин:

  • Не проведено нарахування витрат (зокрема, з орендної плати та зарплати);
  • Не проведено «закриття періоду» (зокрема, віднесено нараховані витрати на фінансовий результат з подальшим перенесенням фінансового результату на рахунок нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі