• Посилання скопійовано

Наслідки для підприємства при отриманні послуг/придбанні товарів у підприємця-єдинника ІІ групи

До яких наслідків для підприємства платника податку на прибуток призведе отримання послуг та придбання товарів у фізособи-підприємця ІІ групи єдиного податку?

Нагадаємо, що відповідно до пп. 2 п. 291.4 ПКУ на другій групі єдиного податку можуть перебувати фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

  • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
  • обсяг доходу не перевищує 1 500 000 гривень.

Тож виходить, що платник єдиного податку ІІ групи має право продавати товари будь-якому суб’єкту господарювання, а також фізособам. А от при наданні послуг юрособам, які перебувають на загальній системі, фізособа-єдиноподатник ІІ групи порушує правила перебування на цій групі. Це призведе до негативних наслідків для такого платника єдиного податку. 

Так, платник єдиного податку ІІ групи буде оподатковувати отриманий дохід від надання послуг юрособі, яка знаходиться на загальній системі, за ставкою єдиного податку у розмірі 15% згідно з нормою пп. 5 п. 293.4 ПКУ. 

На цьому наслідки для підприємця не закінчуються. На підставі пп. 298.2.3 ПКУ платник єдиного податку  ІІ групи має перейти на загальну систему з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність, яка не передбачена у пп. 2 п. 291.4 ПКУ.

Стосовно наслідків для юрособи, наразі ПКУ не встановлено норми щодо невизнання витрат для юрсоби, яка отримала послуги від платника єдиного податку ІІ групи. Але потрібно пам’ятати, що з 01.01.2015 року відповідно до п. 134.1 ПКУ об’єктом оподаткування податком на прибуток є скоригований у відповідних випадках на податкові різниці фінрезультат, визначений за правилами П(С)БО та МСФЗ. Як відомо, бухгалтерський облік базується на первинних документах. Тому отримання послуг від фізособи-підприємця на ІІ групі єдиного податку має бути оформлено відповідним первинним документом. Цим первинним документом може бути акт наданих послуг довільної форми. Але такий первинний документ має містити всі обов’язкові реквізити, визначені ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. № 88

Відповідно до пп. 2 п. 297.1 ПКУ, підприємці 1-3 груп платників єдиного податку не сплачують ПДФО з доходів, які вони отримують в результаті власної господарської діяльності, та оподаткованих єдиним податком. Це відповідає нормам і пп. 165.1.36 ПКУ. Але для того, щоб не сплачувати ПДФО та, відповідно, військовий збір з таких доходів, підприємець має підтвердити свій статус платника єдиного податку. На цьому наполягають податківці, зокрема, і в зазначеному вище листі від 09.02.2016 р. №2528/10/26-15-12-02-15, роз’яснюючи при цьому, що документом, який підтверджує такий статус, є витяг з Реєстру платників єдиного податку.   

Якщо платник єдиного податку підтвердив відповідний статус, юрособа в такому разі не утримує ПДФО та, відповідно, військовий збір. Хоча, на думку податківців, така юрособа зобов’язана відобразити нарахований та виплачений підприємцю дохід в звіті за формою №1ДФ під ознакою доходу 157.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202447
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202438
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202446
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485
  • Насіння кукурудзи власного виробництва надано клієнту безкоштовно: нюанси оподаткування
    Підприємство – виробник планує надати вирощене насіння кукурудзи клієнту безкоштовно як рекламний продукт для подальшої співпраці. Який порядок оподаткування даної операції ПДВ та податком на прибуток?
    04.03.202433