Оскільки відповідно до п. 13 П(С)БО 11 «Зобов’язання» забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на виплату відпусток. Тому ставку ЄСВ при створенні резерву на 2016 рік потрібно застосовувати у розмірі 2016 року, тобто застосовувати 22% та 8,41% – у разі створення резерву відпусток працівникам-інвалідам.
Нагадаємо, що на сьогодні є два способа визначення резерву відпусток.
П. 14 П(С)БО 11 встановлено правила визначення щомісячного забезпечення на виплату відпусток. У такому разі сума забезпечення на виплату відпусток визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці з урахуванням відповідної суми відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Інший спосіб встановлено у п. 8.2 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 №879. Так, залишок забезпечення на виплату відпусток, у тому числі відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з цих сум, станом на кінець звітного року визначається за розрахунком, який базується на кількості днів невикористаної працівниками підприємства щорічної відпустки та середньоденній оплаті праці працівників. Середньоденна оплата праці визначається відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100.