• Посилання скопійовано

Особливості взяття основних засобів на баланс

ТОВ на загальній системі планує взяти на баланс комп'ютери, столи, крісла, навушники тощо. Документів про походження основних засобів немає. Яким чином це краще зробити (внести його в статутний капітал як внесок засновника)? Як нараховувати амортизацію та відобразити в звітності?

Бухгалтерський облік

Облік ОЗ на підприємстві ведеться відповідно до П(С)БО 7 «Основні засоби», а також Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561 (далі – Методрекомендації).

На наш погляд, єдиним варіантом оприбуткування ОЗ на баланс підприємства буде саме внесення таких ОЗ до статутного капіталу.

Оформлення такого внеску буде здійснено актом прийому – передачі, який повинен бути складеним з урахуванням обов’язкових реквізитів відповідно до ч.2 ст. 9 Закону №996* та п. 2.4 Положення №88**.

Таким чином, об'єкт  ОЗ  визнається активом, якщо існує імовірність  того,  що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена.

Отже, первісною вартістю ОЗ, що внесені до статутного капіталу підприємства, відповідно до абз. 2 п. 10 П(С)БО 7, є їх справедлива вартість, погоджена засновниками (учасниками), з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7.

Згідно з абз. 2 п. 13 Методрекомендацій, погоджена засновниками (учасниками) вартість ОЗ відображається за дебетом рахунку обліку заборгованості засновників (учасників) підприємства за внесками до статутного капіталу в кореспонденції з рахунком обліку статутного капіталу. Одержання об'єктів ОЗ відображається за дебетом рахунку обліку ОЗ і погашенням (зменшенням) заборгованості засновників. Крім того, витрати на доставку, установку, монтаж та інші витрати на забезпечення введення в експлуатацію таких ОЗ включаються до їх первісної вартості з відображенням в обліку капітальних інвестицій.

Для цілей бухобліку ОЗ класифікуються за відповідними групами та, згідно з п. 26 П(С)БО 7, амортизація  основних  засобів (крім  інших  необоротних матеріальних  активів)  нараховується   із   застосуванням   обраного методу. Нарахування амортизації відбувається на протязі строку корисного використання (експлуатації) об’єкта, який встановлюється підприємством/установою  (у  розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта  активом  (при зарахуванні на баланс). Зауважимо, що нарахування  амортизації  може  здійснюватися  з  урахуванням мінімально  допустимих  строків  корисного використання  ОЗ,  встановлених  податковим  законодавством  (крім  випадку застосування  виробничого  методу).

Метод нарахування амортизації визначається наказом про облікову політику з ціллю складання фінансової звітності та може переглядатися у випадку зміни очікуваного способу отримання економічних вигід від його використання.

Загальні бухгалтерські проводки щодо отримання ОЗ як внесок в статутний фонд розглянуто в таблиці (суми умовні).

№з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Коригування фінрезультату до оподаткування*

Дебет

Кредит

Збільшення

Зменшення

1.

Відображено формування статутного капіталу

46

40

10 000

-

-

2.

Отримані ОЗ як внесок в статутний фонд

10

46

10 000

-

-

3.

Відображені транспортні витрати на доставку ОЗ

152(153)

631

1 000

-

-

4.

Отриманий ПК з ПДВ

641/ПДВ

631

200

-

-

5,

Збільшено первісну вартість ОЗ на суму транспортних витрат

10

152(153)

1 000

-

-

6.

Нарахована амортизація

92(93,94)

131(132)

2 200

-

-

*коригування фінрезультату до оподаткування проводиться відповідно до пп.134.1.1 ПКУ.

Податок на прибуток

Оподаткування податком на прибуток здійснюється відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, так  об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III ПКУ. А саме, ст. 138 ПКУ передбачені різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів.

Але, якщо платники податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Такий платник податку має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років). Причому, таке рішення платник податку може прийняти лише 1 раз протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу (не більше 20 млн грн). Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з податку на прибуток, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років та в подальшому коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Слід також пам’ятати, що в податковому обліку ОЗ можуть визначатися як невиробничі, тобто ті, які не використовуються в господарській діяльності. Хоча такі визначення в бухгалтерському обліку відсутні. Але це буде актуально тільки для підприємств, які застосовують при визначенні оподаткованого прибутку/збитку податкові різниці згідно розділу ІІІ ПКУ.

ПДВ                                                      

Якщо внесок в статутний фонд у вигляді передачі ОЗ проводе власник – не платник ПДВ, то ніяких наслідків щодо ПДВ не виникає. Якщо ж власником є юридична особа – платник ПДВ, то відповідно до п. 198.1 ПКУ, на підставі наданої податкової накладної, складеної та зареєстрованої в ЄРПН у встановленому порядку, платник податку має право на податковий кредит з ПДВ. Датою віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, відповідно до п.198.2 ПКУ, буде дата акту приймання – передачі ОЗ, так як списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг не буде відбуватися. Але слід пам’ятати, що у випадку, якщо ОЗ будуть використовуватися не в господарській діяльності, то на підставі п. 198.5 ПКУ, необхідно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) місяця зведену податкову накладну та зареєструвати в ЄРПН у встановленому порядку. Таки дії необхідно зробити за умови, якщо при внесенні у статутний капітал таких ОЗ був відображений податковий кредит з ПДВ.

__________________________________

Закон України від 16.07.1999 р. №996- ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

** Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.1995 р. №88.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Як відображаються в додатку 4ДФ грошова компенсація вартості товарів, надана кінцевому споживачу, при їх поверненні протягом гарантії?
    Дохід, отриманий у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна (грошова компенсація вартості товарів), надана в разі їх повернення продавцю протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, відображається у 4ДФ під ознакою доходу «138»
    Сьогодні 18:075
  • Не відображено договір ЦПХ в додатках єдиної звітності: як виправити та які можливі штрафи?
    У травні 2025 р. нараховано та виплачено фіичній особі винагороду за договором цивільно-правового характеру. Проте в об'єднаній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ за травень 2025 р. (додатки 1, 4, 5 та основний розрахунок) це нарахування, виплата та завершення дії договору помилково не вказані. Усі належні податки слпачені до бюджету у момент виплати винагороди у повному обсязі. Як правильно заповнити уточнюючий розрахунок для виправлення цієї помилки та чи потрібно нараховувати та сплачувати штрафні санкції і пеню за умови, що недоїмка із сплати податків відсутня?
    Сьогодні 17:1217
  • Співпраця підприємця ІІІ групи з іншими ФОПами: договір, акти та додаток 4ДФ
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників надає послуги з онлайн-вивчення іноземної мови та планує залучати інших ФОПів для проведення окремих курсів. Як правильно оформити такі відносини? Чи підійде договір ЦПХ? Як оформлювати акти виконаних робіт при щотижневих оплатах? Чи потрібно подавати Додаток 4ДФ та який штраф за його неподання?
    Сьогодні 10:10212
  • Відображення запізнілого акта від ФОП: ризики та правильний порядок звітування у 4ДФ
    Акт про надані послуги від ФОПа датований травнем, але отриманий і оплачений у липні. Нарахований дохід не було відображено у Додатку 4ДФ за травень. Чи можна уникнути подання уточнюючого звіту і штрафу, відобразивши нарахування та виплату доходу в звіті за липень, враховуючи, що ФОП звітує за касовим методом, а податківці не можуть оперативно виявити розбіжність? Які ризики штрафів у такому випадку?
    22.07.202572
  • Тип об’єкта оподаткування в ф. №20-ОПП, якщо у довіднику відсутня потрібна назва
    Для об’єкта оподаткування, тип якому обрано за функціональним призначенням, із застосуванням принципу укрупнення інформації, у графу 4 розд. 3 заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП вноситься точна його назва
    21.07.2025496