• Посилання скопійовано

Несвоєчасне роздрукування z-звіту приводить до штрафних санкцій

22.03.2013 р. кошти були оприбутковані у касу з каси РРО та відображені у КОРО, але з технічних причин (несправність касового апарату) Z-звіт за цей день був зроблений вранці 23.03.2013 р. Чи є таке оформлення Z-звіту порушенням? Які штрафні санкції передбачено за таке порушення?

Нероздрукування Z-звіту протягом доби є порушенням законодавства про РРО, і якщо контролюючі органи виявили таке порушення, штрафних санкцій, на жаль, не уникнути. Розглянемо деталі такої ситуації.

П. 9 ст. 3 Закону про РРО передбачено, що одним із обов’язків суб’єктів господарювання є щоденний роздрук (за виключенням автоматів із продажу товарів (послуг)) фіскальних звітних чеків (Z-звітів).

Саме на підставі Z-звіту здійснюється оприбуткування готівки, прийнятої через РРО в касу. Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637, усю готівку, що надходить до кас, потрібно своєчасно (у день її одержання) та в повній сумі оприбутковувати. 

Коли готівкові розрахунки оформлюють із застосуванням РРО, під оприбуткуванням розуміють облік готівки на повну суму фактичних надходжень на підставі денного звіту. Тож, якщо суб’єкт господарювання використовує РРО, без Z-звіту він не зможе оприбуткувати готівку. Але у суб’єкта господарювання іноді виникають ситуації, коли РРО виходить з ладу. Що робити у такому разі розглянемо далі.

Дії у разі несправності РРО. У разі несправності РРО слід було вилучити всю суму готівки, що знаходилася у касі РРО, оформивши відповідну розрахункову квитанцію. При цьому у корінці такої розрахункової квитанції потрібно зробити помітку «Службова видача». Така розрахункова квитанція була б підставою для оприбуткування виручки за день несправності РРО. Такі дії суб’єкта господарювання у разі поломки або несправності РРО передбачені пп. 7 п. 2 р. III Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міндоходов від 28.08.2013 р. №417 (далі – Наказ №417). 

Виходячи із запитання початок та закінчення одного циклу використання розрахункової книжки на період несправності РРО припадають на різні робочі дні. У такому разі за кожний робочий день у розділі 3 КОРО на РРО здійснюються окремі записи, при цьому графи 1-2 заповнюються тільки в перший, а графа 8 - тільки в останній день одного циклу використання розрахункової книжки. 

Крім того, на підставі даних розрахункових квитанцій щоденно здійснюються записи в розділі 2 КОРО. До запису за перший день слід включити дані про відповідні суми (графи 3-8) за контрольною стрічкою з початку робочого дня до моменту виходу з ладу РРО. У записі за даними фіскального звітного чека, роздрукованого після відновлення роботи на РРО, необхідно зазначити, за які попередні дати підсумовані дані в цьому фіскальному чеку. 

При цьому відповідно до Порядку застосування РРО, затвердженого Наказом №417, встановлено, якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги ОРО та розрахункової книжки, то після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція «службове внесення» на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Наслідки оприбуткування готівки без відповідних первинних документів. Податківці при проведенні перевірок розцінюють оприбуткування виручки без роздрукування відповідного Z-звіту або у разі несправності РРО без оформлення відповідних розрахункових квитанцій та відповідних записів у КОРО як несвоєчасне оприбуткування готівки. За таке порушення буде застосовано штраф у п’ятикратному розмірі від несвоєчасно оприбуткованої суми (п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 11.05.1999 р. № 436/95).

Відповідне роз’яснення з цього приводу є у підкатегорії 109.20 ЗІР «Яка передбачена відповідальність за нероздрукування (незберігання) фіскального звітного чеку?». 

Зверніть увагу! У цьому роз’ясненні податківці наголошують, що за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг посадові особи ще й притягуються до адміністративної відповідальності у розмірі – від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Усі випадки застосування податківцями штрафних санкцій та розміри штрафів при проведенні перевірок щодо застосування РРО розглянуто у консультації: За порушення порядку використання РРО, вчинене вперше - штраф 1 гривня

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024393
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202471
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202457
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202459
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024184