У Законі «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. №973-IV (далі – Закон №973) доходи членів фермерського господарства дивідендами не називаються.
У ч. 4 ст. 1 Закону №973 вказано, що у статуті зазначаються, зокрема, порядок формування майна (складеного капіталу), порядок прийняття рішень органами управління та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Про те, що порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом, також встановлено в ст. 20 Закону №973.
Тобто, для отримання можливості щодо виплати дивидендів у змінах до статуту фермерського господарства необхідно передбачити:
- розмір складеного капіталу;
- перелік членів такого господарства із зазначенням частки кожного;
- вид доходів, що підлягає виплаті членам, а також порядок його розподілення (дивіденди);
- періодичність, з якою мають виплачуватися дивіденди.
Інакше такі виплати визнаватимуться доходами від трудової участі у діяльності фермерського господарства.
Про оподаткування дивідендів платників єдиного податку дивіться тут та тут>>
Нагадаємо, у пп. 14.1.49 ПКУ дивіденди визначено, як платіж, що здійснюється юрособою, у т. ч. емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Щодо оподаткування дивідендів ПДФО та військовим збором зазначимо таке.
Відповідно до п. 170.5 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь дивідендів є емітент корпоративних прав або за його дорученням інша особа, яка здійснює таке нарахування.
Будь-який резидент, який нараховує дивіденди, включаючи платника єдиного податку, є податковим агентом під час нарахування дивідендів.
Доходи, зазначені в цьому пункті, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною пп. 167.5.1 ПКУ та 167.5.2 ПКУ.
При цьому в пп. 167.5.4 ПКУ зазначено, що у половинному розмірі ставки, встановленої у п. 167.1 ПКУ, (а саме, 9%) – для доходів у вигляді дивідендів за суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток.
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Ставка військового збору становить 1,5% об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 16 підрозділу 10 розд. XX ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити