В залежності від того, як такі зразки обліковуються, будемо користуватись або П(С)БО 9 або П(С)БО 7.
Відповідно до п. 9 П(С)БО 9 до первісної вартості придбаних запасів відносяться:
- суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків;
- суми ввізного мита;
- суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються підприємству;
- транспортно-заготівельні.
Оскільки такі зразки отримуються безкоштовно, то первісною вартістю запасів, визнається їх справедлива вартість з урахуванням вищезазначених витрат. Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату.
Згідно з п. 8 П(С)БО 7 до первісної вартості об’єкта ОЗ відносять:
- суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);
- реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв'язку з придбанням (отриманням) прав на об'єкт основних засобів;
- суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству);
- витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів;
- витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів;
- інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.
Відповідно до п. 10 П(С)БО 7 первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7.
Вартість безоплатно отриманих активів в момент їх отримання призводить до виникнення у їх отримувача доходу у розмірі справедливої вартості таких активів (п. 5 П(С)БО 15).
При цьому, згідно з пп. "ґ" п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, що нараховані або сплачені у разі здійснення операції з ввезення товарів або необоротних активів на митну територію України.
Отже, суми ПДВ, що підприємство включає до податкового кредиту, відповідно не включаються до первісної вартості придбаних запасів.
Нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ на використані зразки для демонстрації не потрібно, адже згідно з пп. 14.1.36 ПКУ, господарською діяльністю є діяльність, пов'язана, зокрема, з реалізацією товарів, спрямована на отримання доходу. У випадку зі зразками товарів, що використовуються для демонстрації, йдеться про зв'язок з реалізацією товарів, те, що шляхом ознайомлення покупців з товаром через його зразки відбувається продаж такого товару, а отже, й отримання доходу.
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. Якщо безкоштовно оприбутковуються запаси, то в такому випадку податкові різниці не виникають.
Якщо отримані зразки обліковуються підприємством як основні засоби, то фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ та зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ПКУ.
Нагадаємо, що різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ, не визначаються підприємствами, які мають річний дохід менше 20 млн грн та прийняли рішення про незастовування коригувань відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись